ایران در رسانه های جهان‎ سه شنبه 6 شهریور

الجزیره: آمریکا شکایت ایران را دخالت در امنیت خود خواند

خبرگزاری الجزیره به نقل از آژانس فرانس پرس می‌نویسد مایک پمپیو وزیر امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای شکایت ایران از واشنگتن به‌خاطر اعمال تحریم‌های جدید را «دخالت در حقوق ایالات متحده در زمینه دفاع از امنیت ملی خود» خوانده است.

ایران این شکایت خود را به دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه تقدیم کرده است و روز دوشنبه نخستین مرحله رسیدگی به این شکایت آغاز شد.

در بیانیه مایک پمپیو آمده است: «شکایت ایران به دادگاه بین‌المللی لاهه تلاشی برای دخالت در حق مسلّم ایالات متحده آمریکا برای هرگونه اقدام قانونی، از جمله اعمال تحریم‌های لازم، برای حفاظت از امنیت ملی کشور ما می‌باشد. شکایت مطرح‌شده از سوی ایران سوءاستفاده از جایگاه این دادگاه بین‌المللی است و آمریکا قاطعانه با ادعاهای ایران برخورد خواهد کرد.»

حکومت جمهوری اسلامی می‌گوید تحریم‌های جدید آمریکا بر علیه ایران توافقنامه مودّت و همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور را که در سال 1955 با دولت شاهنشاهی ایران بسته شده بود نقض می‌کند.

محسن محبّی رئیس مرکز حقوقی بین‌المللی حکومت ایران در نخستین روز برگزاری این دادگاه واشنگتن را متهم کرد که قصد دارد با شدیدترین تحریم‌ها حکومت ایران را ساقط کند.

https://www.aljazeera.com/news/2018/08/vows-fight-iran-lawsuit-international-court-180827131750327.html

 

روزنامه احوال: ترکیه با فرانسه برای مقابله با تحریم‌های ایران همکاری می‌کند

روزنامه احوال چاپ آنکارا می‌نویسد دولت ترکیه در صدد است برای مقابله هرچه بیشتر با تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران با دولت فرانسه یک همکاری نزدیک داشته باشد.

این روزنامه می‌افزاید: «ترکیه که خود اکنون زیر فشار دیپلماتیک و اقتصادی آمریکا قرار گرفته است تصمیم دارد در همراهی با دولت امانوئل مکرون در برنامه‌های ویژه خنثی کردن اثر تحریم‌های دولت آمریکا بر علیه ایران شرکت کند.

به گفته برات البایراک وزیر خزانه‌داری و اقتصاد ترکیه، فرانسه باتوجه به سیاست سرمایه‌گزاری جهانی خود به‌ویژه در منطقه خاورمیانه، گام‌های ویژه‌ای را برای مقابله با تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران برداشته است و ترکیه در نظر دارد در این روند با پاریس هماهنگی و همکاری نزدیکی داشته باشد. برونو لومر وزیر اقتصاد فرانسه در مصاحبه‌ای با تلویزیون تی‌آر‌تی این کشور این تصمیم دولت رجب طیب اردوغان را تأیید کرده است.»

دولت پرزیدنت ترامپ هفته گذشته به دنبال خودداری ترکیه از آزاد کردن آندرو پاتریک کشیش زندانی آمریکا تحریم‌های جدیدی را بر علیه ترکیه اعلام کرد.

به‌علاوه، بانک هالبنک ترکیه در حال حاضر از ادامه کار در مراکز مالی آمریکا منع شده و زیر تحقیقات قضایی به‌خاطر شرکت در دور زدن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران قرار دارد.

دولت ترامپ تقاضای ترکیه برای معاف کردن این بانک از تحقیقات قضایی را رد کرده است.

https://ahvalnews.com/us-turkey/turkey-says-working-france-against-us-steps-iran-trade

 

نشریه تاون هال: رژیم ایران از آمریکا نفرت دارد ولی با دلار زنده است

نشریه آمریکایی تاون هال در گزارشی می‌نویسد حکومت ایران از آمریکا نفرت دارد ولی حیات اقتصادی آن روی ارزش دلار می‌چرخد.

در این گزارش آمده است: «توماس اردبرینک گزراشگر نیویورک تایمز در یک مستند جالب در مورد ایران و ایرانیان به نقل از یک صراف تهرانی می‌نویسد که او می‌گوید ‘رهبران ما از آمریکا نفرت دارند، ولی ما اینطور نیستیم’. درحالی که رهبران ایران فریادهای ‘مرگ بر آمریکا’ سر می‌دهند و رهبران آمریکا بی‌جهت به فریادهای آنها با تحریم‌های اقتصادی و تهدیدات نظامی بها می‌دهند، مردم عادی ایران در خیابان‌های این کشور برای ایالات متحده آمریکا ارزش و احترام قائل هستند و دستاوردهای آنها را ستایش می‌کنند.

بیش از یک میلیون ایرانی در آمریکا زندگی می‌کنند و تحصیل در مدارس و کالج‌های آمریکا آرزوی دانشجویان نخبه ایرانی است. تولیدکنندگان ایرانی بسیار روی دلار آمریکا حساب می‌کنند.»

به گفته این مستند، منزوی کردن اقتصادی ایران از سوی آمریکا تنها به سیاستمداران و رهبران آن بهانه‌ای برای حمله و داد و فریاد بر سر آمریکا می‌دهد که در غیر این صورت دست آنها برای آمریکا- ستیزی خالی است.

همان که دلار اینقدر در ایران ارزش دارد بیانگر این واقعیت است که ادامه و حیات تولیدات این کشور با دلار گره خورده است.

اندازه اقتصاد ایران در مقایسه با آمریکا نشان می‌دهد که این کشور اصلاً توانایی یک چالش نظامی با ایالات متحده آمریکا را ندارد. و از آن مهم‌تر، مردم ایران هرگز یک تهدید بر علیه آمریکا نیستند. آنها اتفاقاً آرزو دارند که درست مثل آمریکایی‌ها زندگی کنند و از همه موهبات آن بهره ببرند. به همین دلیل آنها می‌توانند در کنار ما زندگی کنند».

https://finance.townhall.com/columnists/johntamny/2018/08/27/irans-official-currency-is-the-rial-but-its-real-currency-is-the-dollar-n2513422