در آتش سوختن فعالان محیط زیست در مریوان

چهار فعال اجتماعی در حین تلاش برای مهار آتش سوزی جنگل‌های مریوان، طعمه حریق شده و در آتش جنگل‌های مریوان سوختند. دوتن از این افراد جزو تیم جنگلبانی و دو تن نیز از فعالان محیط زیست بوده‌اند که در آتش‌سوزی گسترده جنگل‌های مریوان و در پی تلاش برای اطفای حریق طعمه آتش شدند.
مسئولان محلی می‌گویند علت آتش سوزی اشتعال مهماتی است که از زمان جنگ تحمیلی در منطقه باقی مانده است، اما در عین حال برخی از کارشناسان نیز گرمای هوا را در ایجاد حریق بی‌تاثیر نمی‌دانند. برخی از مسئولان محلی گفته‌اند این منطقه الوده به مین است.
در عین حال شایعاتی نیز در دلایل مرگ فعالان محیط زیستی در منطقه منتشر شده که گفته شده سپاه پاسدارن مسئول آتش زدن جنگل بوده است که موجب
ملتهب شدن فضای روانی منطقه و در حین تشییع پیکر جان‌باختگان محیط زیستی در حادثه آتش‌سوزی مریوان شده است.
برخی از شاهدان محلی عنوان کرده‌اند در حین این حادثه صدای شلیک گلوله شنیده‌اند و برخی شایعات نیز حاکی از آن است که شریف باجور فعال محیط زیستی که در این آتش سوزی طعمه حریق شده است،‌ نه به واسطه آتش بلکه به واسطه شلیک گلوله کشته شده است.
تعلل رسانه‌های رسمی و دولتی در انتشار اخبار دقیق و شرح دقیق ماوقع، علاوه بر دامن زدن به التهاب روانی فضا، این قبیل شایعات را نیز تشدید می‌کنند. مناطقی که طعمه حریق شده‌اند در شمال مریوان واقع هستند و جزو مناطق متراکم گیاهی منطقه هستند.