دفاع ظریف از دیپلماسی دولت

محمد جواد ظریف، روز یک‌شنبه با حضور در برنامه تلویزیونی حالا خورشید با بیان این موضوع که ترامپ به اهداف خود درباره ایران نرسیده گفت امریکایی‌ها تصور نمی‌کردند در برهم زدن برجام با شکست روبرو شوند . و فکر می‌کردند با خارج شدن آنها از توافق، بقیه کشورها هم خارج می‌شوند و برجام از هم می‌پاشد. در حالی که در عمل این اتفاق نیفتاد. گفتنی است که أمریکا به هیچ روی ، گمان میکرد با خروجش از برجام پنج امضاکننده دیگر هم از برجام خارج شوند
ظریف دعوای سیاسی پس از برجام را یک آسیب عنوان کرد که موجب شد تا کشور نتواند از امکانات پیش آمده ناشی از برجام به خوبی استفاده کند و در عوض دعوای سیاسی را انتخاب کرد.
وی با تاکید بر اینکه سیاست‌ خارجی باید تلاش کند تا بار را از دوش مردم بردارد نه تینکه موجب مشکلان مردم شود گفت نمی‌توان انکار کرد اقتصاد امریکا یک اقتصاد قوی در دنیا است، اما سیاست خارجی می‌تواند هم زمینه‌ی افزایش فشار به کشور باشد و هم آنکه این فشار را تعدیل کند.
ظریف همچنین با بیان این موضوع که نمی‌توان از مردم انتظار داشت در حالی که شاهد فساد در کشور هستند مانند اوایل انقلاب فداکارانه و ارد صحنه شوند و از خودگذشتگی کنند، گفت نمی توان در این شرایط از مردم انتظار داشت که چرا دلارهای خود را نفروختند.
وی افزود باید از مسئولین خواست تا به رفتارهای پیشین خود بازگردند نه از مردم و تاکید کرد که باید توجه داشت که دعواهای سیاسی به مردم آسیب می‌زند.
ظریف با اشاره به اینکه در داخل کشور امکانات فراوانی وجودد دارد گفت نباید همه چیز را به گردن استکبار جهانی انداخت وی در عین حال با تاکید بر اینکه اروپا و آمریکا دو متحد قدیمی هستند و باقی خواهند ماند و قرار نیست از هم جدا شوند اظهار داشت با وجود این اتحاد مقام‌های رسمی در اروپا اعلام می‌کنند که امریکا قابل اعتماد نیست. وی افزود همواره در کشور گقفته می‌شود که امریکا عددی نیست اما در عین حال تا مشکلی ایجاد می‌شود همه تقصیرها به گردن امریکا انداخته می‌شود. وی اظهار داشت این رفتار دوگانه مردم را کلافه کرده است.
ظریف همچنین با اشاره به اینکه هیچگاه سهم ایران از خزر(دریای مازندران ) 50 درصد نبوده است با اشاره به سهم اذربایجان و ترکمنستان از خزر افزود نمی‌توان سهم ایران را طوری تعیین کرد که این کشورها سهمی از خزر نداشته
باشند. وی در عین حال با اشاره به این که در زمان پهلوی اصلا هیچ مرزی در دریای خزر برای استفاده ایران ترسیم نشده بود اظهار داشت توافق در مورد عدم حضور نظامی خارجی یکی از مهم‌ترین توقیق‌های کنوانسیون خزر است که طی توافق اخیر امضا شده است.
وی اظهار داست اگر خط مبدا در دریای خزر تعیین شود سهم ایران هم مانند بقیه کشورها خواهد بود. وی همچنین در توضیح دلایل واگذاری صید به صیادان چینی اظهار داشت اگر ایران نتواند در عمق 200 متری اقدام به صیادی کند می‌تواند با مشارکت شرکت‌های کشورهای دیگر اقدام به این کار کند اقدامات اخیر دولت در راستای توافق‌هایی در زمینه دریای خزر و نیز صیادی در خلیج فارس و دریای عمان انتقادات زیادی را داخل کشور ایجاد کرده و به شایعات گسترده‌ای در این زمینه
که دولت دریاهای شمال و جنوب را فروخته و مانند قرارداد ترکمان‌چای واگذار کرده، دامن زده است.
دولت این شایعات را تکذیب می‌کند اما در عین حال در خصوص واگذاری حق ایران در دریای خزر کارشناسان اعتقاد دارند سهم ایران از دریای خزر بایستی تا قبل از تقسیم اتحاد جماهیر شوروی معیار قرار می‌گرفت و در واقع این روسیه است که باید به علت تجزیه اتحاد جماهیر شوروی از بخشی از سهم خود به نفع کشورهای جدید‌التاسیس انصراف دهد نه اینکه سهم کشورهای جدید از سهم قبلی ایران لحاظ شود.