اظهارات ظریف در خصوص مذاکره با آمریکا

در حالی که برخی اخبار غیررسمی در ماه‌های اخیر حاکی از این بود که گفتگوهای پنهانی ابران با برخی کشورها در خصوص میانجی‌گری برای مذاکره ایران و امریکا در دست انجام است، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته است از وجود انجام چنین مذاکراتی اطلاع ندارد. وی همچنین تایید کرده است وقتی بین دو کشور رابطه رسمی و دیپلماتیک وجود ندارد، طبیعی است که سایر کشورها نقش میانجی برای این رابطه را ایفا کنند. وزیر امور خارجه ایران، همچنین با بیان این موضوع که تحریم‌های اصلی در خصوص مبادلات ارزی و نفتی از ماه ابان اجرایی خواهد شد و مذاکرات با اروپاییها در این خصوص در جریان است، تاکید کرده است اروپایی‌ها با جدیت تمایل به ادامه برجام دارند و اقداماتی را هم در این خصوص خارج از اتحادیه انجام داده و از کشورهای دیکر درخواست کرده‌اند خرید نفت خود را از ایران افزایش دهند.وی در عین حال تاکید کرده است با وجودی که اقدامات اروپایی‌ها هنوز در حدی نیست که ایران توقع دارد، اما در مسیر درست حرکت می‌کند. ظریف همچنین ورود ۵ فروند هواپیمای ATR به ایران را نتیجه این تلاش و فشار آنها به امریکا دانسته است.
ظریف همچنین تاکید کرده است قبل از اینکه تحریم‌ها به مرحله عملیاتی برسد باید اطمینان حاصل شود هیچ تأثیری بر منافع ایران نمی‌گذارد. این در حالی است که حتی قبل از اغاز تحریم‌ها و صرفا در پی اعلام شفاهی ترامپ در خصوص لغو احتمالی تحریم‌ها چهارماه قبل از اعلام ان و ماه‌ها قیل از اجرایی شدن برجام، بازار ایران با واکنش به وضعیت آتی ارزی واقتصادی، در شرایط بحرانی قرار گرفت.
ظریف با بیان این موضوع که مذاکره با امریکا قبلابا اجازه مقامات عالی نظام اغاز شده و مذاکرات زیادی صورت کرفته، تاکید کرده است مشکل، مذاکره نیست بلکه مشکل این است که که نسبت به نتیجه مذاکره با امریکا چه میزان اعتماد وجود دارد. وی با اشاره به خروج امریکا از برجام با تاکید بر اینکه امریکا از یک توافق مورد تایید بین‌المللی خارج شده، تاکید کرده است اینها نشان می‌دهد امریکا قابل اعتماد نیست.
وی همچنین با اشاره به اینکه تناقض حرف وزیر امور خارجه امریکا با سخنان ترامپ در خصوص امادگی وی برای مذاکره بی‌قید و شرط با ایران نشان‌دهنده هرج ومرج در دستگاه سیاست خارجی امریکاست، گفته است ایران قبل از تصمیم جدی برای مذاکره با دولت روی کار امریکا، باید این هرج و مرج را مورد توجه قرار دهد.
ظریف با اشاره به اینکه بخش مهم مشکلات جامعه نتیجه خودتحریمی است، تاکید کرده است مردم باید توجه داشته باشند که ایران طی چهل سال گذشته شرایط بسیار سخت‌تری را تجربه کرده است.
نکته قابل توجه این است که گرچه ظریف تاکید کرده است که ایران در چهل سال گذشته شرایط سخت تری را تجربه کرده است و مردم نباید بگذارند این جنگ روانی شکل گیرد، اما نکته قابل توجه که وی در این توصیه نادیده می‌گیرد این است که نه سرمایه اجتماعی کشور مانند چهل سال قبل است و نه سلامت اقتصادی جمهوری اسلامی شباهتی با ان زمان دارد.
به نظر اکثر تحلیل‌گران بازسازی اعتماد مردم به سیستمی را که چهل سال است فساد در تمام اجزای ان ریشه دوانده، ناممکن می‌دانند