دیده‌بان حقوق بشر: “شکنجه و تجاوز” پاسخ جمهوری اسلامی برای سرکوب اعتراضات

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی تازه اعلام کرد که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در حین سرکوب اعتراضات گسترده در دو سال اخیر، اقدام به «شکنجه» و «تجاوز جنسی» بازداشت شدگان کردند و این تجاوزات شدید بخشی از الگوی گسترده‌تر نقض جدی حقوق بشر برای سرکوب مخالفان در سیستم جمهوری اسلامی است.
سازمان دیده‌بان حقوق‌ بشر که در نیویورک آمریکا مستقر است نوشته است که درباره تخلفات صورت گرفته علیه ۱۰ زندانی از مناطق اقلیت‌های کرد، بلوچ و ترک آذربایجانی، بین سپتامبر تا نوامبر ۲۰۲۲ تحقیق کرده است. در هفت مورد از این موارد، بازداشت‌شدگان اظهار کردند که نیروهای امنیتی آنها را تحت شکنجه وادار به اخذ اعتراف اجباری کرده‌اند.

ناهید نقشبندی، پژوهشگر ایران در دیده‌بان حقوق‌بشر با اشاره به سرکوب اقلیت‌های اتنیکی در ایران گفته است: وحشی‌گری نیروهای امنیتی ایران علیه معترضان زن و مرد بازداشت شده، از جمله تجاوز و شکنجه، نه تنها جنایات هولناکی است، بلکه یک سلاح بی عدالتی است که علیه بازداشت شدگان برای وادار کردن اعترافات دروغین استفاده می‌شود.
دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرده که برای مستندسازی یافته‌های این گزارش، بین سپتامبر ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ با پنج زن، سه مرد و دو کودک مصاحبه کرده است.
یک زن کرد در مصاحبه با این سازمان حقوق بشری گفته است که در نوامبر ۲۰۲۲ توسط دو تن از نیروهای امنیتی مورد “تجاوز” قرار گرفته و یک مامور زن او را نگه داشته تا تجاوز به او تسهیل یابد.
یک مرد ۲۴ ساله کرد اهل استان آذربایجان غربی نیز تایید کرده است که در سپتامبر ۲۰۲۲ در یک بازداشتگاه مخفی توسط نیروهای سازمان اطلاعات مورد «شکنجه و تجاوز شدید با باتوم» قرار گرفته است. این جوان معترض همچنین گفته است که توسط نیروهای امنیتی در یک ون مورد «تجاوز گروهی» قرار گرفته است.
دیده‌بان حقوق بشر همچنین تایید کرده که یک زن بلوچ را که «شاهد تجاوز به دست کم دو زن دیگر» در بازداشتگاهی در سیستان و بلوچستان بوده را مورد ضرب و شتم و تعرض جنسی قرار دادند که باعث آسیب جسمی و روانی آنها شد.
در این گزارش به نقل از یک دانشجوی دانشگاه سیستان و بلوچستان آمده است که در اکتبر ۲۰۲۲، نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی او را به همراه ۲۰ زن دیگر دستگیر و در طول یک ماه بازداشت مورد «شکنجه و خشونت جنسی» قرار دادند.
این دانشجو از جمله مصادیق خشونت جنسی صورت گرفته را «لگد زدن به اندام تناسلی» اعلام کرده و گفته که در طول حدود ۵۰ روز بازداشت سه بار مورد «تجاوز جنسی» قرار گرفته است.
این گزارش به تجاوز جنسی به یک زن بلوچ، یک زن ۲۱ ساله کرد و همچنین تجاوز ماموران لباس شخصی سپاه پاسداران به یک مرد معترض ۳۰ ساله در تبریز و یک دانشجوی مرد ۲۴ ساله پزشکی در اشنویه نیز پرداخته است.
تجاوز در حین سرکوب در ساختار جمهوری اسلامی یکی از رفتارهای نهادینه شده است به‌طوری‌که آذر ماه سال ۱۴۰۱ شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در آمریکا اعلام کرد که در نتیجه تحقیقاتش به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی از تعرض جنسی به عنوان ابزاری برای شکنجه دستگیرشدگان در جریان اعتراضات سراسری استفاده می‌کند.
در این گزارش آمده بود که نیروهای امنیتی ایران از تجاوز جنسی برای سرکوب اعتراضات استفاده می‌کنند.