بحران جنگ اوکراین و کمبود منابع بودجه، زلنسکی در آستانه شکست

به گزارش سی ان ان در حالی که جنگ فرسایشی در اوکراین با تشدید حملات شبانۀ پهپادی و موشکی روسیه به مناطق مختلف این کشور همچنان ادامه دارد و کی‌یف روز دوشنبه از انهدام ١۸ پهپاد و یک موشک کروز روسیه خبر داد شالاندا یانگ مدیر ادارۀ مدیریت و بودجۀ کاخ سفید، با هشدار به کنگرۀ آمریکا دربارۀ اتمام منابع مالی این کشور برای حمایت نظامی از اوکراین، زنگ خطر را به صدا درآورد. وی در نامه‌ای خطاب به مایک جانسون رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا و دیگر رهبران کنگره، اعلام کرد: اگر کنگره هرچه زودتر اقدامی نکند، منابع مالی آمریکا جهت تأمین تسلیحات و تجهیزات نظامی بیشتر و نیز تهیه مهمات از محل ذخایر نظامی ایالات متحده برای اوکراین، تا پایان سال جاری به اتمام می‌رسد. وی افزود دیگر هیچ بودجه‌ای برای مقابله با شرایط اضطراری باقی نمانده است، منابع مالی و زمان ما برای کمک به اوکراین در نبرد با روسیه، رو به اتمام است. و قطع بودجه و قطع ارائۀ تسلیحات و تجهیزات نظامی از سوی آمریکا به کی‌یف، تلاش‌ها و پیشروی‌های جنگی اوکراین را نابود می‌کند و احتمال پیروزی روسیه در میدان نبرد را افزایش می‌دهد.وی حمایت نظامی از اوکراین در نبرد با روسیه را در راستای منافع ملی آمریکا دانست و تأکید کرد که این اقدام صنعت دفاعی آمریکا را تقویت کرده است. جانسون رییس مجلس نمایندگان به درخواست کاخ سفید برای کمک فوری به اوکراین پاسخ داد و گفت که دولت به نگرانی‌های جمهوری‌خواهان درباره نحوه استفاده از کمک‌های اوکراین رسیدگی نکرده است. او تأکید کرد که هرگونه کمک مالی به اوکراین باید با تدابیر جدید امنیتی مرزی قوی همراه باشد. وی افزود دولت بایدن نتوانسته به طور اساسی به نگرانی‌های قانونی حزب جمهوری‌خواه در مورد فقدان یک استراتژی روشن در اوکراین، راهی برای حل‌وفصل مناقشه یا طرحی برای تضمین پاسخگویی کافی برای کمک‌های مالیات‌دهندگان آمریکایی رسیدگی کند.
در این میان ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین که قصد داشت روز سه‌شنبه و قبل از رأی‌گیری در یک جلسه توجیهی محرمانه برای سناتورها سخنرانی کند، در آخرین لحظه، دیدارش را لغو کرد.
علیرغم لغو سخنرانی زلنسکی، آندری یرماک، رئیس ستاد او و همچنین رستم عمروف، وزیر دفاع اوکراین و روسلان استفانچوک، رئیس مجلس اوکراین در روز سه‌شنبه برای حمایت از او در واشنگتن حضور یافتند.
در ماه اکتبر، بایدن بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار برای امنیت ملی، از جمله ۶۱.۴ میلیارد دلار برای اوکراین و ۱۴.۳ میلیارد دلار برای اسرائیل درخواست کرد و از کنگره خواست که این لایحه الحاقی را به عنوان یک توافق جامع و دو حزبی تصویب کند.
به گزارش سی‌ان‌ان اگر چه ممکن است این پایان مذاکرات نباشد، اما گفتگوها در یک بن‌بست حیاتی قرار داشته که می‌تواند توانایی تصویب کمک‌های اوکراین و اسرائیل را از کنگره و سنا به خطر بیندازد.
یک منبع دموکرات به سی‌ان‌ان گفت که وقتی مشخص شد که جمهوری‌خواهان برای تغییراتی که بسیار شبیه لایحه مهاجرت نمایندگان کنگره است فشار می‌آورند، مذاکرات متوقف شد.
ایالات متحدۀ آمریکا تأمین کنندۀ اصلی کمک‌های نظامی به اوکراین است اما شمار زیادی از جمهوری‌خواهان که اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را در دست دارند، با درخواست تصویب بودجۀ تکمیلی برای کمک به اوکراین مخالفت کرده‌اند.
اگرچه دولت بایدن ماه‌هاست که برای کمک‌های بیشتر به اوکراین فشار آورده است، اما نامه کاخ سفید نشان‌دهنده یک فوریت شدید برای آنچه جو بایدن آن را نبردی حیاتی برای آینده دموکراسی‌های جهان توصیف می‌کند، است.