عذر خواهی نخست وزیر کانادا از معرفی یک قهرمان قلابی اوکراینی در جلسه رییس جمهور اوکراین

تنش در مجلس عوام کانادا به‌دنبال تقدیر از یک کهنه‌سرباز اوکراینی عضو ارتش هیتلر در طول جنگ جهانی دوم بسیار بالا گرفته است .با انکه رییس مجلس استعفا کرده و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نیز عذر خواهی کرد و گفت که نه او و نه هیئت زلنسکی از دعوت به پارلمان این کشور و برنامه هایی برای احترام به عضو سابق اس اس اوکراین که توسط رئیس مجلس عوام انجام شد، اگاه نبودند وی سو استفاده روسیه از این برنامه را محکوم کرد.
این اتفاق در جریان سخنرانی ولودیمیر زلنسکی رییس‌جمهور اوکراین در پارلمان کانادا رخ داد. پارلمان به افتخار سفر زلنسکی در 22 سپتامبر، یاروسلاو هونکا 98 ساله، که رئیس مجلس عوام او را با تشویق حضار به عنوان جنگجوی استقلال اوکراین در برابر روس ها در طول جنگ جهانی دوم معرفی کرد.که بعد معلوم شد که هاکا عضو سابق لشکر داوطلب گالیسیا نیروهای اس اس است که از ملی گرایان اوکراینی استخدام شده بود و نه تنها علیه ارتش سرخ جنگید، بلکه به خاطر جنایات علیه یهودیان، لهستانی ها، بلاروسی ها و اسلواکی ها نیز مورد توجه بود. حزب‌های نیودموکرات‌ و بلوک کبکوا خواستار ان شدند که روتا رییس و سخنگوی مجلس نمایندگان از قدرت کناره‌گیری کند.که بعد از چند روز انجام شد. در این میان حزب محافظه‌کاران ترودو را مقصر میدانند و معتقدند از روتا به‌عنوان قربانی استفاده می‌شود تا بر آنچه آنها شکست جاستین ترودو می‌دانند، سرپوش گذاشته شود و نام کسانی که در برگزاری این رخداد نقش داشته‌اند، ناگفته باقی بماند. محافظه‌کاران باور دارند کانادایی‌ها از نخست‌وزیری کنونی خسته شده‌اند که هرگز مسئولیت اتفاقاتی که زیر نظرش انجام می‌شود را بر‌عهده نمی‌گیرد.
در این میان سفیر روسیه در کانادا، گفت که یادداشت هایی را به وزارت خارجه و دفتر نخست وزیر کانادا در ارتباط با احترام به عضو سابق اس اس اوکراین در پارلمان ارسال خواهد کرد. او این حادثه را اشتباه ندانست بلکه نتیجه سیاست معافیت از مجازات خواند و کانادا را در این رابطه محکوم کرد و گفت احیا جریان نیو نازی در اوکراینی نتیجه حمایت غرب است.