آمریکا و ارزیابی از سیاست تنش زدایی هسته‌ای با جمهوری اسلامی

در واکنش به خبر اعطا مجوز به هیات ایرانی برای مذاکره مستقیم با امریکا ، متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک نشست مطبوعاتی روز سه شنبه اعلام کرد، اگر ایران می‌خواهد فضا را برای دیپلماسی با ایالات متحده ایجاد کند، باید گام های در جهت کاهش تنش در مورد برنامه هسته‌ای خود بردارد.
میلر گفت: ایران اگر می‌خواهد تنش‌ها را کاهش دهد و فضایی برای دیپلماسی ایجاد کند، باید گام‌هایی در جهت کاهش تنش بردارد. وی افزئد در چند هفته گذشته، ما شاهد قدم برداشتن ایران در راستای تضعیف توانایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای انجام کارش بودیم. بنابراین اگر ایران واقعاً در برداشتن گام‌های کاهش تنش جدی است، اولین کاری که می‌تواند انجام دهد، همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است میلر گفت گام‌هایی که او درباره آن صحبت می‌کند، به عنوان مقدمه‌ای بالقوه برای از سرگیری مذاکرات ایران و آمریکا، چه مستقیم و چه غیرمستقیم، به برنامه هسته‌ای ایران مربوط می‌شود. او جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرد.
با این حال، میلر در پاسخ به این سوال که آیا می‌گوید ایران باید تمام اقداماتی را که ایالات متحده به دنبال آن است انجام دهد، قبل از اینکه واشنگتن با مذاکره مستقیم یا غیرمستقیم با تهران موافقت کند، پاسخ داد: من این را نمی‌گویم.
این دومین بار در روزهای اخیر بود که ایالات متحده از جمهوری اسلامی به دلیل تصمیمش در عدم صدور مجوز برخی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، انتقاد کرد.آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مسئول راستی‌آزمایی پایبندی جمهوری اسلامی به توافق هسته‌ای سال 2015 بود که بر اساس آن تهران برنامه هسته‌ای خود را در ازای کاهش تحریم‌های ایالات متحده، اتحادیه اروپا و سازمان ملل محدود کرد. بعد از خروج ترامپ از برجام اکنون که برنامه احیا برجام به جایی نرسیده است دولت بایدن به دنبال راهی جدید برای محدود کردن برنامه هسته‌ای تهران بوده است. در سخنان سخنگوی وزارت خارجه سخنی از احیا برجام به چشم نمیخورد و بیشتر مدیریت تنش زدایی در برنامه هسته ای اکنون مدنظر واشنگتن تا انتخابات ریاست جمهوری اسلامی است.