هشدارهای متفاوت رییس سازمان سیا، دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین درباره جنگ اوکراین

در پی تحولات جدید جنگ اوکراین ویلیام برنز رییس سازمان سیای امریکا و دونالد ترامپ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری امریکا و لادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه مواضع و هشدارهای خود را در ارتباط با جنگ اوکراین مطرح کردند .برنز در مورد جنگ اوکراین گفت: شش ماه آینده در جنگ اوکراین بسیار حساس خواهد بود چرا که پوتین روی اینکه غرب در حمایت از اوکراین در جنگ خسته شود و نتواند به خوبی از اوکراین حمایت تسلیحاتی کند، شرط بسته است.
برنز رییس جمهور روسیه را تهدید کرد و گفت: آقای پوتین باید روی این موضوع شرط ببندد که علاوه بر اینکه نمی‌تواند در خاک اوکراین پیشروی کند بلکه باید شاهد از دست دادن خاک خود هم باشد.
دونالد ترامپ ر ئیس جمهور سابق آمریکا نیز در یک گفتگوی تلویزیونی پمپاژ سلاح به اوکراین را رد کرد و گفت که واشنگتن باید بر سر حل و فصل مسالمت آمیز درگیری ها در اوکراین گفتگو کند و روش معتدلی را در قبال مسئله کمک های تسلیحاتی به کی یف در پیش بگیرد. وی افزود به اعتقاد من آمریکا باید برای برقراری صلح بین روسیه و اوکراین گفتگو کند و به پمپاژ سلاح به اوکراین اعتقادی ندارم.وی با اشاره به اینکه ما به گفتگو برای صلح نیازمندیم، افزود: ارسال سلاح به کی یف باید فورا متوقف شود و توافق صلح امضا گردد.
و متحدان اروپایی آمریکا باید تلاش بیشتری انجام دهند زیرا آنها فقط بخش کوچکی از فعالیت های آمریکا را انجام می دهند.وی گفت این درگیری برای همه بد است اما بیشتر از کشور ما، روی اروپا تاثیر می گذارد.
اما در تازه ترین موضعگیری پوتین رییس جمهور روسیه در یک سخنرانی به مناسبت هشتادمین سالگرد نبرد استالینگراد در جنگ جهانی دوم با اشاره به تصمیم اخیر آلمان برای ارسال تانک‌های لئوپارد به اوکراین، آلمان را به دلیل کمک به تسلیح اوکراین مورد انتقاد قرار داد و گفت کسانی که امیدوار به شکست روسیه در میدان جنگ هستند، ظاهرا نتوانسته‌اند بفهمند که جنگ با روسیه در دوران امروز متفاوت است.وی گفت بعد از هشتاد سال دوباره مقابل تانک‌های آلمانی قرار گرفته‌ایم. باورکردنی نیست؛ اما حقیقت دارد. وی افزود روسیه اوکراین را که ظاهرا در چنگال نازیسم جدید است، شکست خواهد داد.
او همچنین کشورهای دیگر را که از اوکراین حمایت می‌کنند تهدید کرد، و گفت پاسخ ما محدود به استفاده از سخت‌افزار زرهی نخواهد بود. و افزود ما آماده‌ایم از کل زرادخانه روسیه که شامل سلاح‌های هسته‌ای است استفاده کنیم.
پوتین در ادامه تهدیدهای خود گفت کشورهای اروپایی از جمله آلمان که تصور می‌کنند می‌توانند در میدان جنگ بر روسیه پیروز شوند ظاهرا نمی‌دانند که جنگ مدرن با مسکو برای آنها کاملا متفاوت خواهد بود و این چیزی است که همه باید متوجه آن باشند. اظهارات تهدیدآمیز پوتین در حالی مطرح می‌شود که در روزهای اخیر مقام‌های اروپایی، آمریکایی و ناتو تلاش کرده‌اند روند حمایت از اوکراین را تشدید کنند و از کشورهای متحد و دوست خود خواسته‌اند تسلیحات بیشتری برای مقابله با روسیه به ارتش زلنسکی برسانند . اورزولا فن در لاین، رئيس کمیسیون اتحادیه اروپا که برای دیدار با مقام‌های اوکراینی به کی‌یف سفر کرده است. می‌گوید که اروپا باید در برابر تجاوز روسیه پیروز شود و تحریم‌های بی‌سابقه اتحادیه اروپا، اقتصاد این کشور را با یک دهه پسرفت مواجه کرده است.
ازم به ذکر است استالینگراد، که هشتاد سال پیش با تسلیم نیروهای آلمانی به ارتش سرخ، جریان جنگ جهانی دوم را تغییر داد، همچنان نماد قدرتمندی از میهن پرستی در روسیه است. در جریان آن جنگ مشهور در جریان جنگ جهانی دوم در سالهای ارتش شوروی توانست بیش از نود هزار سرباز آلمانی را به اسارت بگیرد و در واقع نتیجه جنگ را تغییر دهد. در آن نبرد که از آن تحت عنوان یکی از خونین‌ترین نبردهای جنگ جهانی دوم یاد می‌شود نزدیک به یک میلیون نفر جان خود را از دست دادند.