چشم انداز روابط ایران و عربستان سعودی

به گزارش رسانه ها فواد حسین، وزیر خارجه عراق در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در گفت‌وگو یی ایران و عربستان می توانند به مذاکرات خود در بغداد ادامه دهند تا روابط دو جانبه را عادی و اختلافات خود را حل کنند.وی گفت: روند مذاکرات ادامه خواهد داشت و ممکن است دور جدید در سطح افسران اطلاعاتی باشد و ما امیدواریم که بعد از دور جدید اوضاع تغییر کند.فواد حسین گفت که تهران و ریاض در خصوص مسائل زیادی به توافق رسیدند و درحال حاضر مساله انجام مذاکرات بیشتر در سطح وزرای خارجه همچنان مطرح است.
وزیر خارجه عراق درخصوص تاثیر مذاکرات توافق هسته ای بر مذاکرات ایران و عربستان گفت: نمی خواهم وارد این بحث شوم اما تمام امور به هم مرتبط هستند. روابط ایران و عربستان و ایران و آمریکا روی هم تاثیرگذار هستند اما این تاثیرگذاری مستقیم نیست.وی گفت که هم ایران ‌و هم عربستان بر اساس منافع خود سیاست های خود را دارند ‌و ما همانند دیگر طرف ها پیگیر مذاکرات وین هستیم.
فواد حسین در خصوص اینکه بغداد پیش از این پیام های آمریکا را به ایران منتقل کرده است، گفت: بله، انجام داده ایم و همچنان این کار را انجام می دهیم ‌و من اخیرا دیدارهایی با دو طرف داشتم.وزیر خارجه عراق گفت که این دیدارها به توافق هسته ای مرتبط است و در واقع دو طرف به نتایجی رسیده اند اما اکنون مساله دیگری را به توافق ربط دادند. اما در تحولی دیگر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در مورد روابط با عربستان سعودی گفت ما از ایده روابط دیپلماتیک و بازگشت به اوضاع عادی حمایت می‌کنیم. دیروز در همان جا با وزیر امور خارجه عراق دیدار کردم. درباره این که اقدامات بعد از ازسرگیری روابط چه خواهد بود، بحث‌های خوبی داشتیم. علاوه بر این، همه ما از ایده بازگشایی سفارت‌خانه‌هایمان استقبال می‌کنیم. همیشه پنجره دیپلماسی را بینمان باز نگه داشته‌ایم.
با بن بست مذاکرات برجام مذاکرات با عربستان هم دچار موانعی شده است.