تیراندازی خونین در روسیه و تجهیز سیستم ضد هوایی اوکراین با موشک های آمریکایی

به گزارش رویترز، همزمان با بسیج نیروهای بیشتر برای رفتن به جنگ اوکراین، در پی تیراندازی در یک مدرسه در ایژفسک روسیه ١٣‬ تن کشته شدند و بیش از ٢٠ تن دیگر زخمی شده‌اند. رئیس جمهور پوتین این حمله را تروریستی خوانده و ادعا کرده که حمله‌کننده به گروه نئوفاشیست ها وابسته بوده است.
مقام‌های روسی، فیلمی نیز از جنازه فرد مهاجم درحالی که لباس سیاهی با علامت نازی‌ها به تن دارد، بیرون داده‌اند.ولادیمر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، این حمله را حمله تروریستی غیرانسانی خوانده و مهاجم را مرتبط به گروه نئوفاشیست‌ها خوانده است.به گفته مقام‌های روسی، فرد مهاجم پس از این حمله، اقدام به خودکشی کرده و در میان قربانیان او نیز دو تن از محافظان امنیتی نیز موجود هستند.رئیس جمهور پوتین خواهان بررسی قانون حمل سلاح در این کشور شد.
در این میان لودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد که کشورش سامانه‌ پیشرفته دفاع هوایی ناسامز را از آمریکا دریافت کرده است. وی با تشکر از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای ارسال سامانه پیشرفته دفاعی به اوکراین، گفت که سیستم دفاعی کشورش برای پوشش همه مناطق مسکونی، مدارس، بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های اوکراین کافی نیست.قبلا سامانه موشکی هیمارس و دیگر موشک‌اندازها در پیشروی نیروهای اوکراینی در شرق این کشور و عقب‌راندن نیروهای روسی نقش داشته‌اند.آمریکا ماه گذشته با درخواست کی‌یف برای دریافت سیستم موشکی پیشرفته موافقت کرد. آقای زلنسکی پیشتر خواستار ارسال تسلیحات پیشرفته نظامی به اوکراین شده بود.روسیه بارها به آمریکا و اتحادیه اروپا در مورد ارسال کمک‌های نظامی به اوکراین هشدار داده است. در همین زمینه کرملین روز دوشنبه از برقراری تماس‌های پراکنده» میان روسیه و آمریکا در مورد موضوع تسلیحات هسته‌ای خبر داد.