موضع آمریکا و اروپا در مورد احیا برجام

جان کربی هماهنگ‌کننده ارتباطات شورای امنیت ملی آمریکا پنجشنبه در گفت‌وگویی تأکید کرد که مذاکرات احیای برجام بعید است در آینده‌ای نزدیک این اتفاق رخ بدهد.
وی با تاکید بر اینکه دولت بایدن هرگز به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای نمی‌دهد، عنوان کرد به باور رئیس جمهوری ایالات متحده حل مشکلات خاورمیانه با هسته‌ای شدن ایران آسان‌تر نمی‌شود و دیپلماسی هنوز بهترین راه جلوگیری از آن است.
کربی گفت همانطور که جو بایدن پیشتر گفته تمام گزینه‌ها روی میز هستند.
اظهارات این مقام آمریکایی در پی این مطرح می‌شود که رئیس‌جمهور آمریکا در سخرانی‌ روز چهارشنبه خود در مجمع عمومی سازمان ملل، با اشاره به توافق هسته‌ای با ایران، اظهار کرد: آمریکا آماده است تا به برجام بازگردد، اما تنها در صورتی که ایران به تعهداتش پایبند باشد. به ایران اجازه نخواهیم داد به سلاح هسته‌ای دست یابد.
بایدن افزود: هنوز هم باور دارم که دیپلماسی بهترین راه دستیابی به این هدف است. نظام منع اشاعه هسته‌ای یکی از بزرگترین دستاوردهای سازمان ملل متحد است. نباید به عقب برگردیم. اما در تحولی دیگر امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز پنج‌شنبه در گفتگو با سی ان ان به توافق هسته‌ای با ایران اشاره کرد و گفت افق برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران هنوز امکان‌پذیر است. اما ایالات متحده و سایر طرف‌های درگیر باید به تهران این موضوع را اعلام کنند که پیشنهاد فعلی آخرین پیشنهاد است.ماکرون در پاسخ به سوالی درباره احتمال بازگشت متقابل به توافق هسته‌ای نیز گفت: فکر می‌کنم یک توافق امکان پذیر است، اما می‌دانیم که باید این توافق را نهایی کنیم و اکنون باید روشن باشیم که این پیشنهاد نهایی است.
همجنین جیمز کلورلی وزیر امور خارجه بریتانیا که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است، در مصاحبه ای گفت برای احیای برجام یک پیشنهاد بسیار معقول و عملی روی میز است که ایران باید از این فرصت استفاده و مسیر متفاوتی را دنبال کند.و ایران می‌تواند بلندپروازی‌های هسته‌ای خود را کنار بگذارد و مسیر متفاوتی را دنبال کند.او گفت مسیری که بریتانیا تمایل دارد ایران طی کند، اقتصاد کشور را قوی‌تر، جامعه را شادتر و باعث مشارکت فعال‌تر ایران در جامعه بین‌الملل خواهد شدوی درباره روند مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: متأسفانه، ما شاهد پیشرفت گفت‌وگوها به سرعتی که انتظار داشتیم نبوده ایم و مذاکرات متوقف شده است.
به نظر میرسد جمهوری اسلامی توان تصمیم گیری در این مورد را ندارد و تعلل در ان بیشترین خسارت مالی را به کشور زده است.