اتحادیه اروپا و چالش های انتخاباتی در ایتالیا

به گزارش رویترز با توجه به انتخابات پارلمانی ایتالیا در روز یکشنبه و نیز چالش اوکراین اتحادیه اروپا نگران نتایج انتخابات ایتالیا است که می تواند تاریخ ساز شود و با پیروزی حزب ناسیونالیست جورجیا ملونی اولین نخست وزیر زن ایتالیا را در رأس راستگراترین دولت این کشور پس از جنگ جهانی دوم قرار دهد.
این حزب سال 2018 به سختی 4 درصد آرا را از آن خود کرد، اما انتظار می رود که این حزب این بار حدود 25 درصد را از آن خود کند و اتحادی از شرکای محافظه کار را به دست آورد.اگر ملونی موفق شود، با مجموعه ای از چالش های دلهره آور از جمله افزایش هزینه های انرژی، کوه بدهی خفه کننده، رکود اقتصادی احتمالی و درگیری خطرناک فزاینده در اوکراین روبرو خواهد شد.
ماریو دراگی، نخست‌وزیر مستعفی، رئیس سابق بانک مرکزی اروپا، از نظر سرمایه‌گذاران بین‌المللی به‌عنوان شخصیتی اطمینان‌بخش تلقی می‌شد، اما او در ماه ژوئیه پس از شورش در دولت وحدت ملی استعفا داد. ملونی بر خلاف هر رئیس حزب بزرگ دیگری از پیوستن به ائتلاف دراگی امتناع کرد و در عوض شاهد افزایش محبوبیت خود بود.حالا اروپایی‌ها در میانه جنگ اوکراین و تحریم علیه روسیه، به شدت نگران روی کار آمدن یک حزب دست راستی در ایتالیا هستند.که میتواندوحدت علیه روسیه را سست کند.