ششمین روز تظاهرات، قتل ده نفر و حکومت مستاصل، زمینه سازی سرکوب بعد از بازگشت رییسی

روز چهارشنبه پنجمین روز تظاهرات ادامه یافت و امروز نیز تظاهرات در جریان است به نظر میرسد موج اعتراضات رو به گسترده‌تر شدن رفته و هنوز آمار دقیقی از شمار کشته‌شدگان و مجروحان و بازداشتی‌ها در دست نیست.
هر چند که حکومت قصد سرکوب با دامنه شدیدتری دارد و در روز چهارشنبه نیز شلیک مستقیم ماموران افزایش یافته بود. مطابق با گزارشها دسترسی به اینستاگرام کامل قطع شده و دسترسی به و واتساپ هم در سطح موبایلها قطع شده و در سطح اینترنت خانگی دامنه سرعت برای عدم ارسال فیلمها کاهش یافته است .حکومت مدعی شده که این موضوع به صورت موقت و برای جلوگیری از ارتباطات امنیتی عناصر پشت پرده و ساماندهی‌شده صحنه‌گردان تظاهرات رخ داده است ولی احتمالا اینستا گرام بعد از این نیز فیلتر بماند . البته گفته میشود نیروهای امنیتی آماده مقابله سنگین با تظاهر کنند گان بعد از بازگشت رییسی از نیویورک خواهد بود همچنین چند چهره مخالف از جمله فاطمه سپهری و طبرزدی وبرخی خبرنگاران و فعالان مدنی کرد از جمله خسرو کردپور، سردبیر آژانس خبری موکریان، مسعود کردپور، فعال مدنی و برخی خبرنگاران از جمله مرضیه طلایی ، یلدا معیری و خطیب زاده توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.
همچنین بنا به گزارشهای رسیده با تند تر شدن شعارها و گسترده شدن تظاهرات تاکنون دست کم ده نفر از تظاهرکنندگان روزهای اخیر در ایران به ضرب گلوله های نیروهای نظامی-امنیتی کشته شده اند. فریدون محمودی، فرجاد درویشی، زکریا خیال، فواد قدیمی، رضا لطفی و محسن محمدی از جمله کشته شدگان روزهای گذشته در سقز، پیرانشهر، ارومیه، دیواندره و دهگلان بوده‌اند فرماندۀ نیروی انتظامی استان کردستان کشته شدن چهار نفر از معترضان در این استان را تأئید کرد ولی آن را به مخالفان مسلح حکومت اسلامی نسبت داد.
در مراسم خاکسپاری فرجاد درویشی، جوان بیست و سه ساله ای که در ارومیه کشته شد جمع کثیری از مردم شرکت جستند و علیه جمهوری اسلامی شعار سردادند.
همزمان دادستان کرمانشاه، شهرام کرمی، اعلام کرد که در درگیری های سه شنبه شب میان معترضان و نیروهای نظامی و امنیتی دو نفر کشته و بیست و پنج نفر دیگر زخمی شدند.
نیروهای انتظامی در سطح گسترده در تهران از جمله درمیدان فردوسی، چهارراه تئاترشهر، میدان و خیابان ولیعصر، میدان انقلاب،حضور داشتند
روز جهارشنبه در میدان ولیعصر و تعدادی هم در چهارراه تئاترشهر تجمع کرده و شعارهای تند علیه خامنه ای و مجتبی پسرش سر دادند.
اما در تحولی دیگر مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در اظهارنظر اولیه درمورد فوت مهسا امینی با بیان اینکه وی سال ۱۳۸۶ در یکی از بیمارستان‌های تهران جراحی مغز داشته، گفت: باید اعلام کنیم که در معاینه ظاهری و کالبد گشایی هیچ گونه آثاری از ضرب و جرح در ناحیه سر و صورت و آثار کبودی در اطراف چشم ها و شکستگی در قاعده جمجمه، مشاهده نشده است.فروزش افزود: در کالبد گشایی تنه و شکم نیز هیچ گونه آثاری از خونریزی، له شدگی و یا پاره شدگی در احشای داخلی بدن مشاهده نشده است این اظهارات با تکذیب کامل پدر مهسا امینی روبرو شد وی گفت حتی جنازه را اجازه ندادند ببینند وی داشتن بیماری دخترش را تکذیب کرد.
گفته میشود با برگشت رییسی از نیویورک سرکوب رسمی آغاز خواهد شد و حکومت قصد دارد اعتراضات را جمع کند . اما بسیاری ناظران معتقدند که جنبشی که به راه افتاده، حتی اگر سرکوب شود، چند نتیجه در پی خواهد داشت نخست اینکه پرونده گشت ارشاد عملاً بسته خواهدشد وحتی اگر گشت ارشاد دوباره به خیابانها بازگردد، دیگر دستگیری افراد بسیار پر هزینه خواهد بود دوم همبستگی ملی را افزایش خواهد داد.
این موضوع باعث شد طبقات و اقشار متفاوت با همه گوناگونیهای مذهبی، قومی و سیاسی شان با این جنبش همدلی نشان داده و علاوه براین زنان حضور پر رنگی در این جریانات داشته اند و حکومت در مورد مساله حجاب شکست کامل خواهدخورد و از جنبه سیاسی شکست دیگری برای جمهوری اسلامی به بار آمده است و در نهایت حکومت بقای آینده خود را در مقابله با مردم از دست خواهد داد.