موج جدید حملات اصولگرایان برای اعمال حجاب اجباری

در پی تظاهرات مردمی و در اعتراض به اقدام پلیس امنیت خلاقی در قتل مهسا امینی، اصولگرایان حملات خود را شدت بخشیدند در این راستا مدیرمسئول روزنامه همشهری می‌گوید که اگر قرار باشد شریعت در ایران اجرا نشود، قیام روح‌الله خمینی بیهوده بوده‌است. عبدالله گنجی، مدیرمسئول روزنامه همشهری در ایران نیز، ضمن تایید این‌که در صورت اجرای کامل قانون حجاب در کشور، درحدود بیست میلیون نفر از زنان ایران، مجرم شناخته می‌شوند، می‌گوید که حجاب امری شخصی شمرده نمی‌شود. به‌گفته گنجی حجاب تبلور بیرونی دارد و بنابراین امری اجتماعی است.
گنجی که به سپاه نزدیک است در مناظره تلویزیونی که با حضور کوشکی و غلامحسین کرباسچی برگزار شد، می‌گوید که در جمهوری اسلامی، همه قوانین حاکم، توسط شورای نگهبان با شرع تطبیق داده شده‌است. عبدالله گنجی همچنین می‌گوید اگر در جمهوری اسلامی اوضاع طوری باشد که هرکس هرکاری خواست بکند و حکومت صرفا بر مصدر کار باشد، این نشان می‌دهد که فلسفه حکومت فقط در اختیار داشتن قدرت است، نه اجرای شریعت.
به‌ گفته وی تاکید بر شریعت در نظام، دال بر صداقت آن است. او می‌گوید اگر یک زن ایرانی که اصرار بر مسلمان‌بودن هم داشته باشد، بتواند بگوید که حجاب، اختیاری است، این یک جعل تاریخی است و برای آن نمی‌شود به هیچ منبع ایرانی یا اسلامی، استناد کرد.وی همچنین گفته که بحث بی‌حجابی یک نوع استعمارزدگی بوده و به این دلیل است که برخی از زنان مسلمان فکر می‌کنند که در صورت داشتن حجاب، دیده نمی‌شوند، یا جذاب نیستند. او گفته‌است که در نتیجه، این دسته از زن‌ها «برای دیده شدن» سراغ الگوهای فراملی، فرامرزی و فراهویتی رفته‌اند.
عبدالله گنجی باور دارد که بر همین پایه، نیاز به متولی برای اجرای این امر اجتماعی وجود دارد. گنجی در این مناظره می‌افزاید که حکومت متولی بر این امر است، بنابراین مردم نمی‌توانند خودسرانه در این مورد تصمیم بگیرند و اعمال نظر کنند. وی گفت کسانی که حجاب را رعایت نمی‌کنند، یک اقلیت هستند که پلیس با آن‌ها برخورد می‌کند.
محمد صادق کوشکی، فعال سیاسی اصول‌گرا که مدرس رشته‌های حکومت در اسلام و اندیشه اسلامی در دانشگاه بوده، در مناظره‌ای که در شبکه خبر صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، گفته‌است که به‌فتوای روح‌‍الله خمینی و علی خامنه‌ای، قوانین جمهوری اسلامی همان قوانین شرع هستند.او می‌گوید که بر خلاف دوران پادشاهی که حکومتی سکولار برقرار بوده و شرع و قانون جدا شده‌است، در حکومت کنونی اگر کسی هر قانونی را که در جمهوری اسلامی اعمال می‌شود، رعایت نکند، خلاف شرع عمل کرده‌است. وی گفت در بحث شرعی از جمله حجاب، نظر مردم مهم نیست. او می‌گوید که حلال خدا حلال و حرام خدا، حرام است و ربطی به نظر جامعه ندارد.
کوشکی قانون حجاب را یک قانون درست و قانون خدا می‌پندارد. به‌باور او وقتی در مواردی این‌چنین، اکثریت مردم قانون را رعایت نمی‌کنند، باید آن‌ها را طوری آموزش داد که رعایتش کنند.همچنین اظهار کرده که طبق نظرسنجی‌ها، اکثریت مردم حجاب را قبول دارند، اما به‌آن عمل نمی‌کنند. و باید کاری شود که آن‌ها به چیزی که قبول دارند، عمل هم بکنند.
وی گفت بر پایه نظر روح‌الله خمینی، فلسفه تشکیل حکومت اسلامی، اجرای شریعت در جامعه است. پس آن احکام شرعی که به جامعه مرتبط است، باید توسط حکومت، درون جامعه اجرا شود.و در زمان پیامبر اسلام نیز زنان بی‌حجاب، به‌شیوه محرومیت از حقوق اجتماعی، مجازات می‌شده‌اند. از جمله این‌که زنی که حجاب را رعایت نمی‌کرد، شهادتش در دادگاه مورد قبول واقع نمی‌شد.
جریانات اصولگرا نه تحولات جامعه را نمیبینند و نه متوجه هستند که پروژه مبارزه با حجاب کاملا شکست خورده است و به هیچ راه مثبتی جز سرکوب ختم نخواهد شد.