روز خبرنگار و اقدامات جمهوری اسلامی علیه خبرنگاران

همچون سال‌های اخیر در جمهوری اسلامی، روز خبرنگار در حالی در ایران برگزار می‌شود که خبرنگاران بیش از هر گروه شغلی دیگری تحت فشارهای سیاسی و در معرض اتهامات امنیتی قرار دارند.
خبرنگاران با وجود محرومیت از بسیاری از مزایای شغلی، آینده‌ی شغلی، بیمه و دیگر ضرورت‌های زندگی اجتماعی امن، به دلیل اتهامات همیشگی امنیتی همواره در معرض اتهامات امنیتی هم هستند.
دستگیری و حبس فعالان و خبرنگاران محبط زیستی و متهم کردن آنها به جاسوسی شدیدترین برخورد حکومت جمهوری اسلامی با خبرنگاران بوده است، اما با این وصف، تمامی خبرنگاران و فعالان حوزه‌ی رسانه، حتی در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی و‌ سیاسی، به دلیل بر ملاکردن لابه‌های پنهان فعالیت‌های حاکمیتی، همواره در معرض برخوردهای شدید امنیتی هستند.
گوشی، لپتاپ، و‌ زندگی شخصی فعالان خوزه‌ی رسانه و خبرنگاران همواره در معرض کنترل و نظارت مستقیم‌قرار دارد و‌دستگاه‌های امنیتی به هر بهانه‌تی با توقیف این ابزار، امنیت حرفه‌ای و شغلی خبرنگاران را همواره در معرض خطر قرار داده‌اند.
با این وصف مقام‌های جمهوری اسلامی ادعای آزادی فعالیت خبرنگاران را همواره مهم‌ترین دغدغه‌ی خود معرفی می‌کنند و بر آزادی عمل خبرنگاران تاکید دارند و‌بارها می‌گویند که خبرنگاران در ایران از آزادی عمل و‌فعالیت برخوردارند. رییسی، در پیامی گفت روز خبرنگار، علاوه بر گرامیداشت مسئولیت و جایگاه مهم خبرنگاران، مجالی برای پاسداشت حقیقت‌جویی، شفافیت و حق مردم بر دانستن و دسترسی آزاد به اطلاعات است.
محمد مخبر معاون‌ اول رییس جمهور نیز در پیامی به مناسبت روز خبرنگار، خبرنگاران را مطالبه‌گران حق، وجدان بیدار جامعه و مجاهدانی سختکوش و خستگی ناپذیر در مسیر تنویر افکار عمومی جامعه دانست و با بیان این موضوع که خبرنگاران، اصحاب رسانه و مطبوعات و کسانی که به نحوی انعکاس دهنده وقایع و رویدادها هستند، رسالتی سنگین در برابر جامعه و افکار عمومی بر دوش دارند، آنها را مطالبه‌گر حق، وجدان بیدار جامعه و مجاهدانی سختکوش و خستگی ناپذیر در مسیر تنویر افکار عمومی جامعه دانست.
وی در این‌ پیام از خبرنگاران به این دلیل که قلم و ابزار اطلاع رسانی خود را جسورانه در راه سلامت و تعالی فرهنگی جامعه بکار می‌گیرند، قدردانی کرد.
این قدردانی در حالی صورت می‌گیرد که خبرنگاران و اصحاب رسانه‌ی آزاداندیش نه تنها از امنیت شغلی برخوردار نیستند، بلکه امنیت جانی آنها هم‌ به دلیل اتهامات امنیتی و جاسوسی همواره در معرض خطر و‌ تعقیب قضایی هستند.