رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی و شروط گذاری برای احیا نظارت

در گیرودار مناقشه درباره‌ی توافق بین ایران و غرب و اصرار ایران بر این موضوع که امریکا با کارشکنی در مسیر مذاکرات، امکان توافق را دشوار کرده است، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت دوربین‌ها به شرطی فعال و روشن می‌شود که همه موارد ادعایی و اتهامی علیه ایران کنار گذاشته شود.
اسلامی اظهار داشت دوربین‌هایی که خاموش و جمع‌آوری شده برجامی و فراپادمانی بوده است. وی تصریح کرد جمهوری اسلامی غیراز دوریین‌های برجام دوربین دیگری را خاموش نخواهد کرد. اسلامی یادآور شد این دوربین‌ها همراه با توافقنامه برجام به این منظور نصب شده تا محدودیت، ظرفیت و فعالیت هسته‌ای ایران با آن اندازه گیری شود.
وی همچنین خطاب به طرف‌های مقابل برجام تاکید کرد وقتی در برجام باقی نمانده و به تعهدات خود عمل نکرده‌اند و از آن خارج شده‌اند دلیلی وجود ندارد که ایران همچنان یک طرفه با یک قرارداد شبه منسوخ آن را ادامه دهد.
اسلامی تصریح کرد اگر توافق ایجاد شود دوربین‌ها از نو روشن و فعال می‌شود. وی افزود شرط برداشته شدن آن این است که امریکا همه موارد ادعایی را کنار بگذارند
اسلامی اظهار داشت امروز هم ایران اعلام می‌کند تا وقتی که آنها به تعهدات خود بازنگردند و این موارد ادعایی و کذب را کنار نگذارند، دوربینی نصب نخواهد شد.
وی افزود سال‌هایت که آنها با موارد ادعایی و با فشار حداکثری علیه ایران ایران‌را تحت فشار گذاشته‌اند.
اسلامی گفت موضع ایران همواره این است که موارد اتهامی کنار گذاشته شود.
اسلامی در واکنش به ا سرگیری مذاکرات هم‌با تایید این موضوع که در مذاکرات وقفه رخ داده بود، گفت مذاکرات در حال پیگیری است. وی ابراز امیدواری کرد طرف مقابل برای به سرانجام رسیدن آن حسن نیت و اراده کافی داشته باشد و بدعهدی نکند.
رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت جمهوری اسلامی به دنبال توافق خوب است. وی توافق خوب را رعایت منافع ملت ایران دانست و‌ تاکید کرد آنها از این طریق به منافع ایران ضربات زیادی وارد کردند.
جمهوری اسلامی ایران دلیل جمع‌آوری دوربین‌ها را عدم پایبندی طرف مقابل به تعهدات هسته‌ای عنوان کرده و بارها می‌گوید تا زمان که انتفاع اقتصادی ایران از برجام‌تامین نشود و طرف مقابل تضمین ندهد که این نفع اقتصادی استمرار خواهد داشت ایران به عهدات باز نمی‌گردد و اجازه‌ی نصب مجدد دوربین‌ها را نخواهد داد.
این اصرار در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از کارشناسان بارها تاکید کرده‌اند که مهم‌ترین تضمین برای نفع اقتصادی ایران از برجام‌این است که ایران خود را در چرخه‌ی روابط اجاری جهانی قرار دهد، به گونه‌ای که حضور ایران در اقتصاد جهانی به سهولت قابل نادیده گرفتن نباشد.