افزایش شکنجه و ضرب و شتم و عدم رسیدگی در زندان زنان

شکنجه و ضرب و شتم زنان در زندانها افزایش یافته است. نرگس محمدی که در زندان اوین زندانی است در یادداشتی که به بیرون زندان درز داده گفته این روزها در بند زنان زندان اوین بیش از ۵۰ زندانی سیاسی و عقیدتی در حال گذراندن دوران حبس خود هستند و روز به روز بر تعداد ایشان افزوده می‌شود. و این تعداد زندانی از گرایش‌های مختلف سیاسی و عقیدتی در تاریخ این بند بی‌سابقه بوده و هیچ‌گاه تعداد زندانیان بند زنان زندان اوین حتی در اوج اعتراضات نیز به این میزان نبوده است.
وی گفته این نشانه‌ای از شدت گرفتن سرکوب حکومت است که روز به روز بیشتر می‌شود و تمام آحاد جامعه را هدف قرار داده است. این تعداد زیاد زندانی در حالی که در بند زنان زندان اوین نگهداری می‌شوند که در روزهای اخیر بیماری کرونا مجدداً شیوع پیدا کرده است. دراین میان خبر داده شده است که سپیده رشنو، روز پنج‌شنبه ۳۰ تیرماه همراه با تعداد زیادی مامور شبانه به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شد تا به دلیل خطر خونریزی داخلی ناشی از ضربه در ناحیه شکمی از او عکس‌برداری شود. بر اساس اظهارات شاهدین، خانم رشنو در زمان انتقال به بیمارستان، کاهش فشار خون داشته، بی رمق بوده و به دشواری حرکت می کرده است. همچنین گفته شده که ناهید شیرپیشه، مادر پویا بختیاری، به‌ دست یکی از زندانیان متهم به جرائم خشن در بند قرنطینه زندان کچویی کرج مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. خانم شیرپیشه روز پنجشنبه ۶ مردادماه به زندان کچویی کرج منتقل و کماکان در بند قرنطینه این زندان به‌سر می‌برد.
همچنین گفته میشود تست تعدادی از زندانیان مثبت شده و تعدادی دیگر نیز علائم بیماری کرونا را به طور کامل دارند، هرچند از ایشان تست گرفته نشده است. اولین اقدام در مورد بیماری کرونا جداسازی بیماران از افراد سالم و اعمال قرنطینه است؛ اما در عمل با توجه به تعداد بالای زندانی و فضای کوچک بند امکان قرنطینه به هیچ عنوان وجود ندارد. همچنین تاکنون زندانیان مبتلا به کرونا به مرخصی نیز اعزام نشده‌اند و این امر نشان از بی‌توجهی کامل به وضعیت سلامت زندانیان و حفظ جان ایشان را دارد.
مقام های قضایی و امنیتی سالهاست حقوق زندانیان را نقض می‌کنند که در ایام اخیر سطح و میزان نقض حقوق بشر شدت بیشتری یافته است. گفته میشود حکومت با افزایش اعتراضات قصد دارد سرکوبها را افزایش دهد. و با توجه به چالشهای بین المللی مقابله سنگین با معترضان در دستور کار قرار گرفته است. و مسیری تزایدی به خود خواهد گرفت.