نخستین گشایش در روابط اسراییل با عربستان سعودی

به گزارش رویترز در پی گشایش حریم هوایی عربستان سعودی به روی همه پروازها، از جمله خطوط هوایی اسرائیلی، خطوط هوایی کاتای پسیفیک و ایر سیشل برای نخستین بار اجازه یافتند تا از حریم هوایی عربستان سعودی به‌مقصد یا مبدا اسرائیل، پرواز کنند هنور خطوط هوایی اسرائیلی بر فراز حریم هوایی عربستان سعودی پرواز نکرده‌اند.با این وجود، قرار است ال عال، شرکت هواپیمایی حامل پرچم اسرائیل به زودی مجوز رسمی ریاض برای استفاده از حریم هوایی عربستان سعودی را دریافت کند. منابع اسرائیلی اعلام کردند که این مسئله قرار است به‌زودی به مرحله اجرا در بیاید که برای گردشگران اسرائیلی که می‌خواهند به کشورهای خاورمیانه سفر کنند، می‌تواند خبر خوشحال‌کننده‌ای باشد، زیرا با باز شدن حریم هوایی عربستان می‌توانند در مدت زمان کوتاه‌تری این سفرها را انجام دهند.
در پی این اقدام ، مراف میکائیل، وزیر حمل و نقل اسرائیل در بیانیه‌ای از تصمیم عربستان مبنی بر گشایش حریم هوایی خود به روی همه پروازها، از جمله خطوط هوایی اسرائیل استقبال کرد. مراف میکائیل در بیانیه روز جمعه خود همچنین تاکید کرد که تصمیم اخیر عربستان سعودی موجب بهبود روابط دولت اسرائیل با کشورهای خاورمیانه خواهد شد.
در ادامه تلاش های دیپلماتیک ایالات متحده آمریکا برای عادی سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی خلیج فارس، عربستان در تاریخ ۱۵ ژوئیه، رسما اعلام کرد که حریم هوایی خود را به روی همه پروازها، از جمله خطوط هوایی اسرائیل می‌گشاید.
مقامات ریاض این تصمیم را در آستانه نخستین سفر جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا به عربستان سعودی اعلام کردند.
در حال حاضر اسرائيل و عربستان سعودی رسما روابط دیپلماتیک ندارند اما گام‌های مهمی برای آنچه عادی‌سازی روابط میان دو هم‌پیمان اصلی آمریکا در خاورمیانه خوانده می‌شود، از سوی کاخ سفید برداشته شده است.