امکانات جدید در از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین برای احیا برجام

در حالی که بسیاری از گمانه‌زنی‌ها حاکی از شکست مذاکرات بین ایران و غرب و احتمال عدم بازگشت امریکا و ایران به برجام بود، علی باقری معاون وزیر خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایران روز چهارشنبه در صفحه توئیتر خود از سفر خود به وین خبر داد و‌در همان‌حال از آمریکا خواست تا قدردان فرصتی باشد که با سخاوتمندی اعضای برجام فراهم شده است. وی تصریح کرد توپ در زمین آنهاست تا از خود پختگی نشان داده و مسئولانه عمل کنند.
علی باقری کنی همچنین از سفر خود به وین با هدف پیشبرد مذاکرات خبر داد‌ و اظهار داشت مسئولیت به عهده کسانی است که توافق را نقض کرده اند.
در همان حال ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز اظهار داشت مقرر شده است که طرف‌های برجام به دعوت جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای ادامه‌ی مذاکرات در وین حضور یابند.
وی افزود پیشنهاد جدید اتحادیه اروپا در خصوص توافق برای بازگشت به برجام مبتنی بر متنی است که در ماه مارس در مذاکرات وین حاصل شده است.ند پرایس همچنین از تلاش‌های جوزپ بورل برای به خاتمه رساندن موفقیت‌آمیز مذاکرات قدردانی کرد.
پرایس تصریح کرد برای حصول توافق، ایران باید مطالباتی که در برجام فرعی هستند را کنار بگذارد.
وی اظهار داشت دور جدید مذاکرات در وین و به دعوت جوزپ بورل با این هدف صورت می‌گیرد که معلوم شود آیا امکانی برای اتمام مذاکرات وجود دارد یا خیر.
وی تصریح کرد ایران باید مطالبات فرعی بر برجام را کنار بگذارد.
پرایس همچنین با ابراز امیدواری در این خصوص که ایران مطالبات فرابرجامی خود را کنار بگذارد، در عین حال اظهار داشت در مرحله کنونی انتظارات طرف‌های برجام کماکان پایین است.
رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز ضمن اعلام خبر سفر به وین اظهار داشت این سفر برای گفت‌وگو بر مبنای متن جوزپ بورل صورت می‌گیرد.
مالی با اشاره به این که امریکا انتظارات محدودی دارد، اظهار داشت ایالات متحده از تلاش‌های اتحادیه اروپا استقبال می‌کند و آماده انجام تلاش‌های مبتنی بر حسن نیت برای رسیدن به توافق است.
وی تصریح کرد در مدت کوتاهی مشخص خواهد شد که ایران هم همین آمادگی را دارد یا خیر.
اشاره رابرت مالی به متن پیشنهادی جدید اتحادیه اروپا برای توافق احیای برجام است. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به تازگی گفت که این متن جزئیات دقیق اقدامات لازم برای احیای برجام را تشریح کرده است.
ساعاتی پیش از آن انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات احیای برجام و هماهنگ‌کننده مذاکرات هسته‌ای ایران، اعلام کرد که برای پیگیری سرانجام مذاکرات هسته‌ای عازم وین است.
آقای مورا روز چهارشنبه در توییتی با قدردانی از مقامات اتریش، نوشت که برای گفت‌وگو درباره بازگشت به اجرای کامل مفاد برجام بر اساس متن هماهنگ‌کننده‌ که در بیستم ژوئیه ارائه شد، در راه وین هستم.
سفر طرف‌های مذاکره‌کننده به وین در حالی صورت می‌گیرد که در ماه‌های اخیر و‌ پس از وقفه‌ی طولانی در مذاکرات، گمانه‌زنی‌ها در خصوص عدم‌ تحقق برجام و‌توافق بسیار شدت گرفته بود.
در حال حاضر و با آغاز دور جدید مذاکرات برخی تحلیلگران معتقدند امیدهایی در خصوص بازگشت به برجام ایجاد شده است. به ویژه آنکه از نگاه ناظران، تعدیل‌هایی هم در مواضع طرف‌های ایرانی صورت گرفته است.
بر خلاف اصرار پیشین مقام‌های ایرانی در این خصوص که خروج سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی پیش‌شرط اصلی ایران‌ برای بازگشت به برجام‌ است، مقام‌های ایرانی و دست‌اندرکاران مذاکرات، در روزهای اخیر بارها اعلام کرذند که خروج‌ سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی هیچگاه پیش‌شرط ایران برای بازگشت به تعهدات هسته‌ای نبوده است.
به گفته‌ی ناظران با این تعدیل‌ها احتمال بازگشت طرفین‌ به برجام‌ و‌ بازگشت به تعهدات هسته‌ای در دسترس‌تر شده است اما برخی از ناظران معتقدند علی باقری بیشتر میخواهد نشان دهد که مذاکره میکند ولی بعید است که قصد نتیجه گیری داشته باشد و به همین خاطر معتقدند این مذاکرات هم به نتیجه نخواهد رسید.