جمهوری اسلامی و تلاش برای محدود سازی اینترنت

در حالی که دست‌اندرکاران اینترنت و فضای مجازی در ایران دلیل اشکالات اینترنت را اختلال در زیرساخت‌ها عنوان می‌کنند، غلامرضا نوری، رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس دلیل بروز اختلالات و کندی اینترنت را محدودتر کردن و سخت‌تر کردن دسترسی‌ها در فضای مجازی عنوان کرده و گفته است هدف اصلی این است که ارتباطات مردمی در این حوزه سخت‌تر شود.
وی مساله اینترنت را فراتر از دولت دانست ولی در عین حال تایید کرد که دولت ابراهیم رئیسی هم برای کندی و ایجاد اختلال در اینترنت همکاری می‌کند.
وی افزود کسانی که طرح صیانت را نوشته‌اند خیلی مایل نیستند که مردم در فضای مجازی با هم هماهنگی داشته باشند، و با یکدیگر درباره موضوعات اجتماعی و سیاسی صحبت کنند.
نوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اظهارات اخیر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در مشهد که گفته بود تا پای جان از اقتصاد دیجیتال دفاع خواهد کرد، اظهار داشت این جملات رئیس مجلس نشان می‌دهد که احتمالا قرار است یک حمله دیگر در این زمینه شروع شود.
وی اظهار داشت احتمالا کسانی که حامی طرح صیانت هستند. در عمل اینترنت را دستکاری کرده‌اند تا مشکلاتی برای مردم ایجاد شود.
وی افزود در شرایطی که دنیا در مباحث فضای مجازی و علوم و فناوری‌های اطلاعات هر روز پیشرفت می‌کند و دسترسی‌ها بیشتر، آسان‌تر و کم هزینه‌تر می‌شود، اما در ایران برعکس است و دسترسی‌ها سخت‌تر است و کشور گران‌تر اداره می‌شود.
وی افزود در این خصوص ایران دارد مسیر عکس را می‌رود.وی در عین‌حال تصریح کرد اگر قرار باشد برای صیانت از کاربران فضای مجازی قانون نوشته شود باید ماده یک طرح این باشد که دسترسی آسان، ‌سریع و کم هزینه به اینترنت جزو حقوق اساسی مردم است و هر کسی جلوی این مساله بایستد برایش تعزیر در نظر گرفته ‌شود. نوری افزود اما طرح صیانت با مطلع معکوس شروع شده و اصلا نمی‌شود با آن کار کرد.
وی همچنین با استناد به اظهارات رئیس مجلس درباره وجود بی‌قانونی در فضای مجازی اظهار داشت در حال حاضر استدلالی که برای محدودیت در فضای مجازی می‌آورند مثل این است که گفته شود در اتوبان‌ها کسی تردد نکند که احتمال کشته شدن و تصادف کردن وجود دارد.
نوری با تایید این موضوع که ممکن است در این حوزه سوءاستفاده‌های زیادی شود و جیب مردم را بزنند و کلاه‌برداری کنند، اظهار داشت اینها در فضای حقیقی هم اتفاق می‌افتد و در خیابان گوشی بچه مردم را می‌گیرند و اسید رویش می‌ریزند و چاقو‌کشی می‌کنند. اما بروز این اتفاقات باعث نمی‌شود که گفته شود باید خیابان‌ها بسته شود و کسی وارد جاده‌ها نشود.
اظهارات این نماینده‌ی مجلس در حالی عنوان می‌شود که اداره‌ی مخابرات در روزهای اخیر دلیل قطع گسترده‌ی اینترنت را وقوع نقص فتی در تجهیزات زیرساختی اعلام کرد و عنوان کرد مخابرات در این‌زمینه قصوری نداشته است، گرچه برخی گزارش‌های غیررسمی و تایید نشده حاکی از وقوع عملیات خرابکاری در تجهیزات مخابراتی بود که به گفته‌ی برخی ناظران باعث‌بروز این مشکلات شده بود.
در عین حال اداره‌ مخابرات ایران دستکاری در نحوه‌ی دسترسی کاربران به فضای مجازی را نیز تایید کرد و اظهار داشت برای صیانت از خانواده‌ها و طبق خواسته‌ی خود مردم، مخابرات اقدام به محدودسازی دسترسی کاربران به سایت‌های غیراخلاقی کرده است.
اقدام مخابرات در خصوص فعال سازی گزینه مربوط به محدودیت دسترسی به فضای مجازی که برای محدودسازی کودکان در فضای مجازی و گوگل تعبیه شده انتقادات زیادی را به دنبال داشت اما مخابرات اعلام‌کرد که این اقدام بنا به درخواست خود مردم صورت گرفته است.