روزهای خوش ونزوئلا و بهره برداری از جنگ اوکراین در نزدیکی به اروپا و امریکا

به گزارش رویترز جنگ اوکراین موقعیت جدیدی برای ونزوئلا فراهم کرده است از یک سو نفت ونزوئلا روانه اروپا شده است و از سوی دیگر آمریکایی ها آغوش خود را به روی این غول نفتی آمریکای لاتین باز کرده اند اکنون اوضاع این کشور رو به بهبودی می رود. و بحران سیاسی کشور هم عملا حل شده است.
در همین زمینه نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد که کشورش آماده پذیرش شرکت های نفت و گاز فرانسه است که تمایل دارند در صادرات نفت خام ونزوئلا به اروپا فعالیت کنند. وی گفت: ونزوئلا آماده است که هر گونه شرکت فرانسوی که مایل به تولید نفت و گاز برای بازارهای اروپایی و جهانی باشد را بپذیرد.
پیش از این پاریس از گروه هفت در نشست آلمان خواست که منابع واردات مواد خام را توسعه دهد و این را در اشاره به بازار انرژی در ایران و ونزوئلا درخواست کرده بود.
در تحولی دیگر، مقامات ارشد ایالات متحده آمریکا در آخرین تلاش برای بازگرداندن آمریکایی‌های بازداشت شده و بازسازی روابط با غول نفتی آمریکای جنوبی همزمان با طولانی شدن جنگ در اوکراین، بی سر و صدا به کاراکاس سفر کرده‌اند.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این سفر را با تمرکز بر امنیت چند شهروند آمریکایی بازداشت شده در کاراکاس عنوان کرد. گروهی از مدیران نفتی شرکت سیتگو در هیوستون چهار سال پیش در ونزوئلا زندانی شده‌اند.
نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا طی یک سخنرانی تلویزیونی این سفر را تایید کرد و گفت که خورخه رودریگز، رئیس مجلس ملی با این هیات ملاقات خواهد کرد تا به دستور کار دوجانبه بین دولت ایالات متحده و دولت ونزوئلا تداوم بخشد.
این دومین دیدار پس از دیدار ماه مارس این دو مقام به همراه خوان گونزالس رئیس شورای امنیت ملی آمریکا در نیمکره غربی است.
طبق گزارش رویترزاحتمالا در سفر این هیات به ونزوئلا، درخواست لغو تحریم‌های فلج‌کننده نفتی از سوی مادورومطرح شود. بر اساس این گزارش ایالات متحده نیز علاقه‌مند به بهره‌برداری از ثروت عظیم نفتی ونزوئلا است زیرا جنگ در اوکراین منجر به جهش ۵۰ درصدی قیمت نفت شده است که به بدترین تورم در دهه‌های اخیر دامن می‌زند.