دیدار مداح گونه رییسی با وزیر خارجه روسیه

ابراهیم رئیسی چهارشنبه با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه ملاقات کرد. این در حالیست که مذاکرات برجام متوقف شده و جنگ روسیه علیه اوکراین همچنان ادامه دارد. رییسی در این دیدار گفت دیدارها و گفتگوهای مستمر روسا و مقامات ایران و روسیه را نشانه اراده جدی دو کشور برای شکل دادن به دوران جدیدی از همکاری‌های راهبردی سودمند برای دو ملت از جمله در حوزه اقتصادی است.
رئیسی افزود تقویت همکاری‌ها و هماهنگی‌ها، راهکار موثری برای مقابله با تحریم و یکجانبه‌گرایی اقتصادی آمریکا علیه کشورهای مستقل است.
وی در واکنش به گزارش وزیرخارجه روسیه از آخرین وضعیت میدانی در اوکراین، خواستار پایان یافتن هر چه سریع‌تر این جنگ و آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به یافتن راه‌حل دیپلماتیک در این رابطه شد و افزود تردیدی نیست که تحریکات آمریکا و ناتو عامل شکل‌گیری این درگیری‌ها بوده است و لذا باید نسبت به تلاش‌هایی که برای گسترش نفوذ ناتو در هر یک از مناطق جهان از جمله در غرب آسیا، قفقاز و آسیای مرکزی صورت می‌گیرد، فعال بود.
صحبت رییسی نشاندهنده انفعال مقامات ایرانی در برابر روسیه است که بدون ذکر تجاوز و حمله روسیه به اوکراین ناتو را عامل جنگ خوانده است.
وی با اشاره به اهمیت همکاری کشورهای همسایه در حوزه دریای خزر، بر ممنوعیت هر گونه حضور نظامی بیگانه در این منطقه و به ویژه وضعیت استثنایی سواحل جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در این دیدار توضیحات مشروحی درباره ابعاد همکاری‌های تهران و مسکو ازجمله در حوزه اقتصادی، ارائه و بر آمادگی و علاقمندی کشورش برای ارتقای سطح همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران به سطح راهبردی تأکید کرد. وی همچنین با اشاره به اهمیت عضویت ایران در سازمان همکاری‌های اقتصادی شانگهای، بر حمایت کشورش از گسترش نقش‌آفرینی ایران در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تصریح کرد.
این در حالیست که در صورت احیا مکانیزم ماشه عملا امکان عضویت ایران در پیمان شانگهای از بین میرود. نزدیکی ایران با روسیه باعث شده که احیا برجام متوقف شود و ایران با میلیاردها دلار خسارت روبرو شود. این رابطه یک طرفه باعث شده که حتی بازار محصولات نفتی و پتروشیمی کشور با رفابت روسیه خسارت بزرگی به کشور وارد کند.