تلاش حاکمیت برای افزایش جمعیت

مساله‌ی افزایش جمعیت همچنان دغدغه‌ی اصلی دولت است. با وجود هشدارها در خصوص کمبود منابع استراتژیک و منابع آبی و همچنین دشواری تامین امنیت غذایی برای جمعیت زیادی که جمهوری اسلامی در صدد است که آن را تولید کند، حامیان جمهوری اسلامی همچنان بر افزایش جمعیت تاکید دارند و در صد رشد دو برابری جمعیت ایران هستند.
بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، با ناجور دانستن وضعیت جمعیتی کشور روز سه شنبه اعلام کرد که کشور فرصت زیادی برای افزایش جمعیت در کشور ندارد. وی تصریح کرد اگر در ۷ سال آتی کاری برای افزایش جمعیت انجام نشود بعداً قابل جبران نخواهد بود.
تمام تاکید حامیان افزایش جمعیت نگرانی از جمعیت سالخورده است که به زودی بخش اصلی جمعیت را تشکیل خواهد داد و هدف جمهوری اسلامی از افزایش جمعیت این است که در شرایطی که بخش اصلی جمعیت را جمعیت سالخورده تشکیل خواهد داد، جمعیت جوان وجود داشته باشد که بتواند چرخ اقتصاد کشور را بچرخاند.
این در حالی است که به گفته‌ی کارشناسان، این هدف با افزایش جمعیت تامین نخواهد شد. جمعیت افزایش‌دهنده بیشتر به مصرف‌کننده‌ی منابع فعلی تبدیل خواهد شد تا آنکه بتواند در آینده تامین کننده‌ی کار و منابع برای جمعیت سالخورده باشد.
بهرام عین‌اللهی در عین حال به موفقیت‌های وزارت بهداشت در خصوص موضوع ناباروری اشاره کرد و با بیان اینکه موفقیت‌های خوبی در این خصوص حاصل شده تاکید کرد موضوع جوانی جمعیت از اولویت‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
این اظهارات در حالی عنوان می‌شود که دولت جمهوری اسلامی ایران حتی برای درمان ناباروری هم بودجه‌ی خاصی را اختصاص نداده است و بسیاری از زوج‌ها با وجود علاقمندی به فرزندآوری، به دلیل گزاف بودن هزینه‌های درمان ناباروری، امکان استفاده از این خدمات را ندارند.
به گفته‌ی کارشناسان، دولت به جای تمرکز بر عدم ارائه‌ی خدمات پیشگیری، می‌تواند تمرکز خود را بر درمان ناباروری قرار دهد و با تحت پوشش قرار دادن این خدمات، بخشی از برنامه‌ی خود برای افزایش جمعیت را عملیاتی کند.
وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنانش از تشکیل قرارگاه جوانی جمعیت در وزارت بهداشت خبر داد و با بیان این موضوع که مسئولیت فرماندهی آن بر عهده وزیر قرار دارد، اظهار داشت تمامی افراد مسئول در حوزه جوانی جمعیت و تعدادی از نمایندگان مجلس در این قرارگاه حضور دارند و جلسات مربوطه به صورت هفتگی در حال برگزاری است.وی همچنین تصریح کرد که در این خصوص باید کار فرهنگی صورت گیرد تا این معضل حل شود.
عین‌اللهی افزود وزارت بهداشت برای موضوع جوانی جمعیت همه خانه‌های بهداشت در کشور را بسیج کرده است و برای بهورزانی که نسبت به تشویق افراد تحت پوشش خود جهت افزایش جمعیت اقدام کنند بسته‌های تشویقی در نظر گرفته شده است.
وی در عین حال این موضوع را تایید کرد که در حال حاضر مراکز درمانی کافی برای موضوع ناباروری وجود ندارد. عین‌اللهی تصریح کرد این موضوع در اولویت اصلی وزارت بهداشت قرار گرفته است. وی همچنین ابراز امیدواری کرد خدمات نازایی و ناباروری در پوشش بیمه کامل قرار بگیرند و وزارت بهداشت بتواند استانداردهای ارائه خدمات مذکور را به طور کامل ابلاغ کند.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد که اقدامات لازم برای پرداخت هزینه‌های دارو و پاراکلینیک و تجهیزات پزشکی مرتبط به صورت ۹۰ درصدی تحت پوشش بیمه قرار گرفته است. وی افزود همچنین دریافت خدمات کمک باروری برای زوج نابارور تا سن ۴۹ سال تمام و بدون محدودیت سنی برای زوج بارور با پرداخت هزینه از جیب میسر شده است. عین‌اللهی ابراز امیدواری کرد وزارت بهداشت با کمک نمایندگان بتواند پیچ خطرناک موجود در جوانی جمعیت را با موفقیت پشت سر بگذارد.