ادعای ایران در مورد نظارت آژانس بین المللی اتمی و افشاگری در مورد دور زدن های تحریم‌ها

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه پانزدهمین مجمع عمومی سراسری جامعه اسلامی مهندسین در جمع خبرنگارا ن گفت در رابطه با جزییات کاهش تعهدات و افزایش ظرفیت هسته ای گفت: هیچ اتفاق جدیدی نیفتاده است و همه چیز به مذاکره بسته است و داد و ستد است. طبق متن مذاکرات عمل می کنیم نه یک کلمه کمتر از برجام و نه یک کلمه بیشتر از آن، و مذاکرات تمام نشده است.
وی گفت: طبق توافقات عمل می‌کنیم هیچ یک از اقدامات ایران بدون رعایت نظامات نیست و تمام فعالیت های ایران با حضور آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و رابطه ما طبق قانون برقرار است.
وی در رابطه با قطعنامه شورای حکام گفت توافق برجام برای رفع اتهامات علیه کشور بود، ۲۰ سال است که ایران را متهم به ساخت بمب اتم می‌کنند‌. هر روز بازرسی های مختلفی را درخواست می‌کردند، ولی نتوانستند چیزی علیه ایران ارائه دهند.
وی گفت در برجام موضوع پرونده پی ام دی بسته شده است. یک روز بحث لپ‌تاپ ربوده شده و روز دیگر جاسوسی و مدرک ربوده شده را علم‌ می‌کنند. برجام توافق شد ولی طرف های غربی به آن عمل نکردند و همچنان اتهامات را باقی نگه داشتنه اند. قرار بود برجام این اتهامات را دفع کند. نمی شود که هم این اتهامات را علیه ایران مطرح کنند و هم در بحث برجام به ایران فشار بیاورند. اسلامی نگفت سه مورد جدید مدعای آزانس در پرونده قبل مطرح نبوده است.
همچنین در تحولی دیگر به گزارش وال استریت ژورنال اسناد جدید نشان می‌دهد جمهوری اسلامی در بخشی از سیاست کاهش فشارهای ناشی از تحریم‌های ایالات متحده از خدمات بانک‌های چینی ، خاورمیانه و همچنین غربی در حوزه صنعت انرژی استفاده کرده است. ‌ به گفته مقامات اطلاعاتی، ایران از طریق شبکه‌ای از شرکت‌های نیابتی، موسسات مبادلات ارزی و واسطه‌ها، سالانه ده‌ها میلیارد دلار مبادلات تجاری را انجام می‌دهد.این مقامات می‌گویند این شبکه مستقیماً توسط رهبری سیاسی ایران از سال ۲۰۱۱ و با تمرکز بر ایجاد یک سیستم مالی تحریم‌گریز برای مقاومت در برابر فشارهای بین المللی با هدف محدودسازی برنامه هسته‌ای ایران راه‌اندازی شده است.
تحریم های ایالات متحده که در زمان دولت ترامپ برای وادار کردن ایران به یک توافق هسته ای و امنیتی اعمال شد، بانک‌های بین‌المللی را از مدیریت حساب های شرکت های ایرانی منع می‌کند.ناقضان این تحریمها مطابق با قوانین ایالات متحده و مقررات بین المللی ضدپولشویی، جریمه‌های میلیارد دلاری می‌شوند.دولت بایدن اخیرا با اعمال تحریم‌های بیشتر علیه چندین شرکت در امارات متحده عربی و چین که به گفته وزارت خزانه‌داری، شرکت‌های اصلی غول‌های انرژی دولتی ایران هستند، گامی در راستای تشدید فشارها علیه ایران برداشت.