زلزله  مرگبار درافغانستان

زلزله مرگبار افغانستان در دل بحران جاری انسانی کنونی که با آمدن طالبان به قدرت آغاز شده، مردم را که با چالش‌های زیادی در حزه اقتصاد روبه‌رو هستند با دشواری بیشتر روبه‌رو کرده است.
به گزارش رسانه ها درپی زلزله‌ی قدرتمند در بخش‌های شرقی و جنوب شرقی افغانستان بیش از هزار تن کشته شدند و بیش از ١٥٠٠ تن دیگر زخمی شده‌اند. این زلزله که شدت آن از ٥.٩‬ درجه تا ٦‬.١ درجه ریشتر گفته شده، شب‌هنگام مردم ولایت‌های خوست و پکتیکا در جنوب شرق افغانستان را غافلگیر کرد.شرف‌الدین مسلم، معاون وزارت دولت در امور رسیدگی به رویدادهای طبیعی حکومت طالبان در یک نشست خبری گفت که درپی این زلزله هزار تن تاکنون کشته شده و ٦‬١٠ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.
هرچند هنوز عملیات نجات کسانی که در زیر آوار گیر مانده‌اند، جریان دارد و ممکن آمار تلفات تا پایان روز و ختم عملیات نجات بیش از این نیز افزایش یابد.
مرکز هماهنگی امورات بشردوستانه سازمان ملل می‌گوید ازتخریب شدن ١٨‬٠٠ خانه که ٧٠ درصد از منازل مسکونی را تشکیل می‌دهد، خبر داده است.
تصاویر و ویدیوهایی که افراد محل از پیامدهای این رویداد طبیعی در شبکه‌های اجتماعی نشر کرده‌اند، نشان می‌دهد که بیشتر خانه‌های مردم تخریب شده و نیز زلزله در بخش‌هایی از این دو ولایت، سبب رانش زمین نیز شده است. آنچه که سبب بزرگی فاجعه گردیده است.
بلال کریمی دیگر سخنگوی طالبان از تمامی نهادها و آژانس‌های امدادرسان درخواست کرده تا برای جلوگیری از وقوع بیشتر فاجعه، تیم‌های کاری خود را به منطقه اعزام کنند.مرکز هماهنگی واکنش فوری اتحادیه اروپا نیز گفته که وضعیت را از نزدیک زیر نظر دارند و این مرکز برای کمک آماده است. طالبان از عدم اعزام کمک بین المللی انتقاد کرده است.
مرکز هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل نیز گفته که حکومت طالبان از این سازمان درخواست کمک کرده و و تیم‌های میان‌سازمانی از قبل در شماری از مناطق آسیب‌دیده جا به جا شده‌اند.