پایان سفر دوره‌ای ملک بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی به منطقه

به گزارش رویترز محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان روز چهارشنبه در پایان سفر خود به مصر و اردن برای ملاقات با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، وارد آنکارا شد. جمعه گذشته رئیس جمهوری ترکیه ابراز امیدواری کرده بود که در سفر بن سلمان به ترکیه دو کشور بتوانند مناسبات خود را در همۀ زمینه‌ها ارتقاء دهند.
در پی قتل جمال قاشقچی، روزنامه نگار ناراضی سعودی، در کنسولگری عربستان در استانبول مناسبات آنکارا و ریاض طی ٩ ماه دچار تیرگی و تنش شد. با سفر آوریل گذشته اردوغان به عربستان و مختومه شدن پروندۀ قتل قاشقچی در ترکیه تا حدود زیادی این تنش کاهش یافت. بن سلمان پیش از ورود به آنکارا، به مصر و اردن سفر کرد. در پایان ملاقات محمد بن سلمان با رئیسی جمهوری مصر، عبدالفتاح السیسی، دو کشور با انتشار بیانیه ای ضمن تأکید بر ضرورت مهار برنامۀ اتمی ایران، از جمهوری اسلامی ایران خواستند که به فعالیت های بی ثبات کنندۀ خود در خاورمیانه پایان دهد. در جریان سفر بن سلمان به قاهره، عربستان بالغ بر هفت و نیم میلیارد دلار قراردادهای سرمایه گذاری در مصر با دولت این کشور در عرصه های مختلف امضا کرد.
مقامات ترکیه گفته اند که در آنکارا محمد بن سلمان شماری قرارداد با دولت ترکیه امضاء خواهد کرد.. یک سال مانده به انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که اردوغان امیدوار است که در انتخابات ژوئن ٢٠٢۳ همچنان کرسی ریاست جمهوری را حفظ کند و در حالی که افزایش مهارگسیختۀ تورم قدرت خرید مردم این کشور را سخت کاهش داده است، اردوغان می کوشد مناسبات خود را با شماری از قدرت‌های منطقه‌ای به ویژه عربستان، اسرائیل و امارات عادی کند. وی به همین خاطر می کوشد کشورهای عرب حوزۀ خلیج فارس را به انجام سرمایه گذاری در ترکیه ترغیب کند. از سال گذشته میلادی تاکنون لیره ترکیه بیش از شصت درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است و نرخ تورم در این کشور تا ماه مه گذشته به بیش از هفتاد درصد بالغ شد.
بن سلمان سفر خود را به ترکیه سرآغاز پایان انزوای خود می داند قرار است در ژوئیه آینده رئیس جمهوری آمریکا در رأس هیئتی بلندپایه پس از اسرائیل وارد عربستان شود و با ولیعهد عربستان و دیگر رهبران کشورهای عرب راجع به مسائل کلیدی منطقه به ویژه ایران گفتگو کند.