رهبر جمهوری اسلامی و هراس از ضعیف نشان دادن کارآمدی مقامات

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی روز سه شنبه در دیدار با عشایر سراسر کشور، عشایر را ذخایر انقلاب و ذخایر کشور دانست و گفت مردم نباید فراموش کنند که مجموعه‌های با ارزشی از عشایر در کشور وجود دارند. وی با قدردانی از اقدامات فرهنگی عشایر، تاکید کرد که کشور در حال حاضر به کار فرهنگی بیش از هر کار دیگری نیاز دارد.
خامنه‌ای با بیان این موضوع که تاکید اصلی دشمنان ملت ایران و دشمنان جمهوری اسلامی بر جنگ نرم است، تاکید کرد هنگام انجام کار فرهنگی باید به خروجی کار و تاثیر آن در جامعه هم توجه شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این موضوع که خارجی‌ها و به خصوص انگلیسی‌ها تلاش زیادی کرده‌اند که بتوانند در عشایر نفوذ کنند و آنها را وادار به خیانت به کشورشان بکنند، اظهار داشت با وجود همه‌ی این تلاش‌ها دشمنان موفق به نفوذ در عشایر نشدند.
خامنه‌ای در ادامه تصریح کرد در حال حاضر هر کاری در کشور علیه سنت‌های دینی و مقدسات دینی انجام می‌شود، دارای یک انگیزه‌ی سیاسی است. وی افزود ممکن است خود طرف نداند، اما این انگیزه هست و فرد به این راه کشیده می‌شود. وی تضعیف دین، تضعیف سنت‌های دینی، تضعیف شعائر دینی و مناسک دینی، زیر سؤال بردن اینها، و غیر منطقی جلوه دادن اینها را جزو مواردی دانست که دشمن از آنها برای تضعیف کشور استفاده می‌کند.
خامنه‌ای در ادامه افزود دشمنان تلاش می‌کنند که ایمان دینی و امید را بین مردم تضعیف کنند و خوش‌بینی به آینده و به مدیریت کشور را از بین ببرند. وی اظهار داشت این اقدامات جزو مواردی است که دارند روی آن برنامه‌ریزی می‌کنند.
وی تصریح کرد دشمنان دارند برنامه‌ریزی می‌کنند که چه کار کنند که عقیده‌ی مردم این بشود که آینده‌ای ندارند، آینده بن‌بست است و در کوچه‌ی بن‌بست قرار دارد.
وی افزود دشمنان دارند روی این موضوعات برنامه‌سازی می‌کنند.
خامنه‌ای در ادامه گفت در فضای مجازی و همچنین گاهی در فضاهای رسمی حاکمیت، اینها را بین مردم جوری پخش می‌کنند که مردم به این نتیجه برسند که راه‌ها بن‌بست است، راه‌ها خطا است یا به این نتیجه برسند که مسئولین کشور، و مدیریت کشور بلد نیستند کشور را اداره کنند.
وی افزود این همه زحمت کشیده می‌شود، این همه تلاش می‌شود، اما در مقابل این تلاش‌ها این جوری برخورد می‌شود.
خامنه‌ای در حالی از زحمات مسئولین برای بهبود اوضاع کشور صحبت می‌کند که نتیجه‌ی این تلاش‌ها جز ویرانی بیشتر کشور و به هم بیشتر گره خوردن مشکلات کشور نیست.
انتقاد از وضعیت فعلی کشور اقدامات مسئولین بیش از آنکه توطئه‌ی دشمنان باشد، ناشی از ناتوانی و سوء مدیریت خود مدیران جمهوری اسلامی است که هم با بی‌تجربه‌گی و هم با ناتوانی از اداره‌ی امور این شرایط را برای کشور ایجاد کرده‌اند.
به گفته‌ی کارشناسان، جمهوری اسلامی به جای اینکه انتقاد از عملکرد مسئولین را نتیجه‌ی اقدام دشمنان برای ناموفق نشان دادن مسئولین بداند، بهتر است با قرار دادن مسئولین توانمند و با برنامه به جای افراد کارنابلد این زمینه را فراهم کند نه با متهم کردن دشمنان برای بد جلوه دادن اقدامات مسئولین و عملکردهای نادرست آنها.
خامنه‌ای در ادامه به سرقت از صندوق‌های امانات مردم در بانک ملی اشاره کرد و با اشاره به دستگیری این دزدها توسط نیروی انتظامی که در کمتر از ۴۸ ساعت صورت گرفت، اظهار داشت وقتی نیروی انتظامی چنین اقدامی کرده باید تشویق شوند. اما در رسانه‌ی ملی طوری حرف زده می‌شود که به جای تشویق، انگار سرزنش می‌شوند.
وی افزود گرچه این برخورد عمدی نیست، اما به خاطر غفلت انجام می‌شود.
خامنه‌ای تصریح کرد این نوع برخورد گرچه عمدی نیست، ‌اما به سود دشمن تمام می‌شود.
وی افزود هر کسی که مردم را از آینده ناامید کند دارد برای دشمن کار می‌کند.
خامنه‌ای عامدانه این نکته مهم را نادیده می‌گیرد که انتقاد مردم و رسانه‌ها از سرقت غیرقابل توجیه بانک ملی، نه به دلیل دستگیری این افراد توسط نیروی انتظامی، بلکه به دلیل پایین بودن میزان مراقبت بانکی بود که چنین دزدی بی‌سابقه‌ای را ایجاد کرده بود و دزدان با خیال راحت توانسته بودند که به بانک تردد کنند و ساعت‌های متوالی در آنجا بمانند نه سیستم نظارتی بانک و نه نیروی انتظامی که نظارت‌های بالایی بر بانک‌ها اعمال می‌کند، متوجه این دزدی نشده بودند و سارقان توانسته بودند مقادیر هنگفت طلا،‌ اسناد و پول نقد را از بانک خارج کنند.
این در حالیست که انتقاد اصلی مردم و رسانه‌ها از سرقت بود نه از نیروی انتظامی به خاطر دستگیری دزدها.