سفر امیر قطر برای میانجیگری احیا برجام و اعلام آمادگی ایران برای حل مسئله یمن و سوریه

در روزی که در پنج استان کشور تظاهراتی علیه حکومت برگزارشد و مردم شعارهایی علیه رهبر جمهوری اسلامی و رییسی سر میدادند . هردو نفر میزبان امیر قطر بودند که برای یک دیدار رسمی به ایران سفر کرده بود و هدفش تلاش برای میانجیگری در مورد مشکلات پیش امده میان ایران و امریکا در مورد احیا برجام است این در حالیست که سفر امیر قطر به تهران همزمان بود با دومین روز از سفر انریکه مورا به تهران که به عنوان میانجی میان ایران و آمریکا در مذاکرات وین می کوشد این مذاکرات را از بن‌بست خارج کند. که بسیاری از ناظران آن را به عنوان آخرین شانس برای نجات برجام میدانند.
علی خامنه‌ای رهبر حمهوری اسلامی در دیدار با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر و هیئت همراه راه‌حل مسائل منطقه را گفت‌وگو بدون دخالت عوامل خارجی دانستند خامنه ای در سخنی که پیام آمادگی برای مذاکرات منطقه ای بود به امیر قطر گفت مسائل سوریه و یمن نیز با گفت‌وگو قابل حل است البته گفت‌وگو نباید از موضع ضعف باشد، در حالی‌که طرف‌های مقابل یعنی عمدتاً آمریکا و دیگران به قدرت نظامی و مالی متکی هستند. وی افزود برای اداره منطقه احتیاجی به دخالت دیگران نیست و با انتقاد از اسراییل و سیاستهای اعرابی که روابط رسمی با این کشور در پیمان ابراهیم برقرار ساختند گفت انها هر جا پا می‌گذارند، فساد ایجاد می‌کنند و هیچ قدرت و امتیازی نیز نمی‌توانند به کشورها بدهند، بنابراین ما کشورهای منطقه هر چه می‌توانیم باید روابط خود را از طریق همفکری و همکاری تقویت کنیم. وی در مورد اقدامات خشونت بار اسراییل در فلسطین نیز گفت توقع از جهان عرب ورود صریح به میدان عمل سیاسی در مقابل این جنایت‌های آشکار است. خامنه ای همچنین خواستار افزایش روابط با قطر شد و گفت سطح کنونی ارتباطات اقتصادی دو کشور بسیار پایین است و باید چند برابر شود همچنین در مسائل سیاسی نیز زمینه برای تبادل‌نظرهای بیشتر وجود دارد که امیدواریم این سفر مبدأ جدیدی برای گسترش همکاری‌ها باشد. و قرارهای تعیین‌شده بین ایران و قطر برای افزایش روابط در زمان‌بندی معین و مشخص، عملیاتی شود.
به نظر میرسد که اکنون پیام اصلی رهبر جمهوری اسلامی به امریکاییها منتقل شده که امادگی برای حل موضوعات منطقه ای است هر چند خامنه ای سخنی از لبنان و عراق به زبان نیاورد. در عین حال این سخنان نشان دهنده به رسمیت شناختن حضور همه جانبه جمهوری اسلامی در یمن و سوریه است که معمولا ایران این ادعا را تکذیب میکند
جدا از این، امیر قطر در ملاقات با ابراهیم رئیسی در تهران به مذاکرات وین به عنوان مهمترین هدف سفرش اشاره کرد و خواستار آن شد که حکومت ایران مسایل هسته ای را در مذاکرات وین از طریق گفتگو حل و فصل کند . وی گفت ما معتقدیم گفتگو راه حل اصلی مذاکرات وین است.
برخلاف اغلب کشورهای عرب منطقه، قطر مناسبات نزدیکی با جمهوری اسلامی ایران دارد و دو کشور از بزرگترین میدان گازی جهان مشترکاً بهره برداری می‌کنند. از دیگر موضوعات گفتگو میان امیر قطر و رییسی آزادسازی دارایی های مسدود شدۀ این کشور، مبادلۀ زندانیان ایران و امریکا و همچنین همکاری در حوزه های انرژی بود . رییسی در این دیدار مستفیما از برجام سخنی بر زبان نراند.