چالش و رقابت قیمتی روسیه با ایران در حوزه انرژی

کارشناسان با اشاره به اقدام روسیه برای تصاحب بازار نفت ایران، نسبت به تشدید مشکلات ناشی از عدم فروش توسط ایران هشدار داده‌اند.
حمید حسینی رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی با اشاره به گزارش رویترز در این خصوص که نفت روسیه رقیب ایران در چین شده و موجب کاهش واردات نفت چین از ایران شده است، تصریح کرده است که که گزارش‌های منتشرشده توسط موسسات بین‌المللی این خبر را تایید می‌کند.
وی با اشاره به گزارش‌های بین‌المللی در این خصوص ضمن بیان این موضوع که بر اساس این گزارش‌ها صادرات نفت ایران در ماه اخیر ۳۴ درصد کاهش یافته است، از افزایش ۳۰۰ درصدی صادرات نفت روسیه به هند خبر داده و گفته است که با توجه به تخفیف بالای روسیه، این کشور توانسته است بازارهای ایران را به نفع خود تصاحب کند.
حسینی دلیل این امر را عدم تحریم نفت و شرکت نفت روسیه عنوان کرده و گفته است که امریکا چون نمی‌خواهد کمبودی در بازار جهانی ایجاد شود، محدودیتی برای سهم صادرات نفت روسیه ایجاد نکرده است. وی همچنین تصریح کرده است که ایران باید در این خصوص کاملا هشیار باشد.
این کارشناس و فعال اقتصادی همچنین تصریح کرده است که با توجه به همسایگی چین و روسیه، روسیه قادر خواهد بود که به سهولت بازار نفت ایران در چین را به طور کامل تصاحب کند.
حسینی همچنین خاطرنشان کرده است که شرایط فعلی بهترین فرصت برای احیای برجام توسط ایران است.
وی همچنین گفته است که رقابت روسیه با ایران، ‌بر بازار گاز ایران در افغانستان و پاکستان هم تاثیر گذاشته و قیمت‌های روسیه به راحتی روی بازار کشورهای همسایه اثر کرده است.
این اقدامات روسیه در حالی صورت می‌گیرد که جمهوری اسلامی مدت‌هاست که روسیه را تنها متحد سیاسی خود عنوان می‌کند و بسیاری از کارشناسان و مسئولین بلندپایه‌ی سیاسی بارها تصریح کرده‌اند که یکی از دلایل تعویق در برجام اقدامات روسیه در این خصوص بوده است و تاکید دارند که روسیه با تعلل در به نتیجه رسیدن برجام، نقش مهمی در وضعیت فعلی جمهوری اسلامی ایران در برجام داشته است.
این در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی همچنان تصور می‌کنند که امریکا به دلیل نیاز بازار جهانی به نفت ایران، مشتاق امضای برجام است و به همین دلیل به خواسته‌های ایران در این خصوص تن خواهد داد.
روزنامه‌ی دولت هم در این خصوص اعلام کرده است که واشنگتن رغبتی به اجرای برجام ندارد. در گزارش روزنامه‌ی ایران تصریح شده است که امریکا مایل است که قیمت نفت در بازار جهانی بالا بماند تا بتواند از این طریق بر روسیه و چین فشار وارد کند.
این اظهارات غیرواقعی در حالی عنوان می‌شود که مهم‌ترین نگرانی امریکا در خصوص برجام، حفظ امنیت منطقه است، ضمن اینکه گرانی نفت که بار مالی زیادی را به مردم امریکا تحمیل می‌کند یکی از مهم‌ترین چالش‌های اقتصادی دولت‌های امریکاست و واشنگتن از گرانی نفت در بازار جهانی استقبال نمی‌کند.
نفت ایران سال‌هاست که از بازار جهانی حذف شده و جمهوری اسلامی ایران با نادیده گرفتن نقش خود در تنظیم تعادل بازار نفت، به راحتی این ابزار را که می‌توانست ابزار چانه‌زنی مهمی برای جمهوری اسلامی ایران باشد، ‌از دست داده است.
در عین حال اقدام روسیه برای تصاحب بازار نفت ایران در حالی صورت می‌پذیرد که جمهوری اسلامی ایران برای تامین منافع روسیه، سال‌هاست که فرصت بی‌نظیر صادرات گاز به اروپا را نادیده گرفته است و برای حفظ این بازار برای روسیه،‌ توافق کرده است که از این بازار پرسود صرفنظر کند.