اعتراض دولت فرانسه به دستگیری دو فرانسوی در تهران

در حالیکه انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا در راه تهران بود و مذاکرات اتمی در بن‌بست مانده است و وی حامل پیام‌هایی از سوی آمریکا بوده است .جمهوری اسلامی دو توریست فرانسوی را موقع خروج از تهران دستگیر کرده و اکنون وزارت امور خارجۀ فرانسه بازداشت دو فرانسوی در ایران را محکوم کرده و اتهامات آنان را بی پایه و اساس دانسته و کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس را برای اعلام اعتراض خود احضار کرده است.
وزارت اطلاعات ادعا کرده که این دو مأمور متخصص حرفه‌ای در زمینه ایجاد شورش و بی‌ثباتی هستند و از جمله با سازمان‌دهندۀ اعتراضات معلمان ارتباط داشته‌ و به انها خط عملیاتی داده‌اند.
وزارت اطلاعات ایران همچنین مدعی شده است که بازداشت‌شدگان مأموریت داشتند با توجیه، هدایت، شبکه‌سازی و مرتبط‌سازی افراد و شبکه‌های آلوده داخلی، بر مشکلات و مطالبات اقشار شریف و زحمت‌کش جامعه اشراف پیدا کنند و با منحرف‌سازی مطالبات و مرتبط‌سازی گروه‌های متصل به خود جامعه را با موج سهمگینی از تخریب و شرارت و ناامنی مواجه نمایند.
اکنون مشخص است که خانم سسیل کوهلر فعال سندیکایی و شوهرش که برای تعطیلات به ایران رفته بوده‌اند، در آنجا بازداشت شده‌اند.مسئولان سندیکای نیروی کارگری که یکی از بزرگ‌ترین اتحادیه‌های فرانسه است تأیید کرده‌ که خانم کوهلر درفدراسیون آموزش و فرهنگ این سندیکا کار می‌کرده است.رهبری سندیکای نیروی کارگری شمار اعضای خود را در کشور ۵٠٠هزار نفر اعلام کرده است. جمهوری اسلامی قصد دارد از این گروگانها برای آزادی دیپلمات زندانی ایرانی در بلژیک استفاده کند. انها چهارمین فرانسوی هستند که دستگیر شده اند فریبا عادلخواه پژوهشگر همچنان در حصر خانگی است و بریر یک توریستی است که همچنان در زندان است. هفته گذشته نیز رسانه‌های سوئدی گفته‌اند که اخیراً یک سوئدی در ایران بازداشت شده است. جمهوری اسلامی به محاکمه حمید نوری نیز معترض بوده است.