جنگ اوکراین و چالش جدید امنیتی برای روسیه در پیوستن فنلاند به ناتو

به گزارش رویترز با اعلام بیانیه‌ مشترک سائولی نینیسته، رئیس جمهوری و سانا مارین، نخست وزیر فنلاند برای الحاق بدون تأخیر این کشور به ناتو، وزارت امور خارجه روسیه روز پنج‌شنبه هشدار داد که این اقدام میتواند پاسخ نظامی روسیه را به همراه داشته باشد روسیه تلاش فنلاند برای پیوستن به ناتو را تهدیدی مستقیم علیه مسکو خواند.
به گزارش رویترز دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت گسترش ناتو قاره ما را قطعا باثبات‌تر و امن‌تر نمی‌کند و مسکو در واکنش به این تصمیم فنلاند، ناگزیر خواهد شدگام‌های تلافی‌جویانه بردارد. وی ماهیت اقدامات تلافی‌جویانه روسیه را مشخص نکرد. سازمان پیمان آتلانتیک شمالی نانو انتظار دارد کشورهای فنلاند و سوئد در اسرع وقت عضو این سازمان شوند و مسیر را برای دفاع از خود در شمال اروپا هموار کنند.
مقامات روسیه میگویند واکنش مسکو در مورد پیوستن فنلاند به ناتو، به نزدیک شدن زیرساخت‌های نظامی این سازمان به مرزهای روسیه بستگی خواهد داشت و ممکن است مسکو تسلیحات نظامی، به‌ویژه سلاح‌‌های هسته‌ای خود را در دریای بالتیک و در نزدیکی اسکاندیناوی تقویت کند. این در حالیست که روسیه یکی از دلایل حمله نظامی به اوکراین را نیز احتمال پیوستن کی‌یف به ناتو اعلام کرده بود.