آزاد سازی واردات خودرو در هنگامه بن بست مذاکرات

در حالی که اظهارات ضد و نقیض درباره‌ی واردات خودرو همچنان ادامه دارد، و در همان حال افزایش قیمت سرسام‌اور خودروهای داخلی نیز همچنان بازار را تحت تاثیر قرار داده است، فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت روز چهارشنبه در برنامه خبری شبکه یک درباره واردات خودرو، رسما تصویب کلیات واردات خودرو را تایید کرد و اظهار داشت مصوبه‌ی ممنوعیت واردات خودرو در سال ۱۳۹۷ و به دلیل به هم ریختگی تراز ارزی کشور اعمال شد که تا اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ مهلت داشت. وی افزود با پایان یافتن این مصوبه در اردیبهشت ماه سال جاری، مساله واردات خودرو در دولت مطرح شد و کلیات آن تصویب شده است.
این اظهارات فاطمی امین در حالی عنوان می‌شود که گرچه دلیل اصلی ممنوعیت واردات خودرو محدودیت‌های ارزی کشور بود، اما دلیل اصلی آن، خروج ترامپ از برجام و بازگشت تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران بود که موجب شد تا شرکت‌های واردکننده‌ی خودرو در ایران که تقریبا تمامی آنها در ایران نمایندگی واردات و خدمات پس از فروش رسمی دایر کرده بودند،‌ از ایران خارج شدند.
فاطمی امین در دفاع از واردات خودرو همچنین اظهار داشت در شرایط فعلی علاوه بر اینکه مهلت مصوبه پایان یافته و منعی برای واردات وجود ندارد، تراز ارزی کشور هم در وضعیت خوبی قرار دارد و با واردات خودرو فشار به منابع ارزی کشور وارد نمی‌شود.
وزیر صمت خاطرنشان کرد مصوبه اخیر در خصوص واردات خودرو در حال نهایی شدن است.
وی با بیان این موضوع که در سال‌های قبل از 97 عمدتا خودروهای گران قیمت، لوکس و تجملی وارد می‌شد و تنها بخشی خاص از مردم از آن بهره‌مند می‌شدند، اظهار داشت تمرکز وزارت صمت در این خصوص واردات خودروهای اقتصادی است.
این اظهارات وزیر صمت دقیق نیست. گرچه بخشی از واردات خودرو در سال‌های قبل به خودروهای لوکس اختصاص داشت، اما بخش اصلی واردات خودرو که در قالب نمایندگی‌های رسمی این شرکت‌ها در داخل کشور صورت می‌گرفت به خودروهای اقتصادی اختصاص داشت،‌که ضمن پایین بودن قیمت‌های آنها، با شرایط ویژه و اقتصادی به مصرف‌کنندگان تحویل داده می‌شد که امکان تهیه‌ی آن را برای بسیاری از گروه‌های جامعه و طبقه متوسط فراهم می‌کرد.
فاطمی امین تاکید کرد خودروهای اقتصادی تولید داخلی کیفیت ندارند و باید تولید آنها متوقف شود، چون عموم مردم از آنها ناراضی هستند.
وزیر صمت همچنین خاطرنشان کرد متناسب با تنظیم بازار خودرو، تعداد خودرو وارداتی مشخص و به پنج روش توسط بخش غیر دولتی وارد خواهد شد.
فاطمی امین همچنین اظهار داشت که مصوبه واردات خودرو از هفته آینده با هماهنگی دستگاه‌ها نهایی خواهد شد و تاکید کرد که پس از آن در اسرع وقت نسبت به واردات خودرو به صورت کنترل شده اقدام خواهد شد. معلوم نیست در حالی که احیا برجام در حات بن بست قرار گرفته باچه مبنایی انها میخواهند چنین کاری کنند و با انتقال ارز دست به واردات خود رو بزنند.