ارزیابی جدید اطلاعاتی آمریکا از چالشها و تهدیدهای جمهوری اسلامی 

دوتن از مقامات اطلاعاتی امریکا در شهادتهایی که به سنای این کشور ارائه دادند جمهوری اسلامی را یکی از مهمترین تهدیدهایی دانستند که کشور با ان روبرو هست خانم آوریل هاینس، که بلند پایه ترین مقام اطلاعاتی امریکاست به سناتورهای این کشور گفت که رژیم ایران در تلاش است تا نفوذ آمریکا در خاورمیانه را کاهش داده و با توسعۀ نفوذ خود در کشورهای همسایه ثبات خاورمیانه را به خطر بیندازد. وی همچنین نسبت به درگیری نظامی میان اسرائیل و ایران و گسترش آن در منطقه هشدار داد.وی که مدیر کلیه سازمان های اطلاعاتی آمریکا به شمار می رود افزود حکومت ایران می خواهد با به قتل رساندن مقامات کنونی و پیشین آمریکا انتقام قتل قاسم سلیمانی، فرماندۀ پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران را بگیرد. وی گفت آماده است در نشستی پشت درهای بسته اطلاعات بیشتری دربارۀ تلاش های رژیم ایران برای به قتل رساندن مقامات آمریکا در اختیار سنای این کشور قرار بدهد.
ژنرال اسکات بیریرمدیر اطلاعات ارتش آمریکا نیز در سخنانی نسبت به خطر و تهدید دائمی سپاه پاسداران علیه آمریکا و متحدانش در خاورمیانه هشدار داد. وی گفت که حکومت ایران از طریق نیروهای نیابتی خود و با توسعۀ غنی سازی اورانیوم، قوای آمریکایی و کشورهای همسایه در خاورمیانه را تهدید می کند. .وی همچنین به مسلح کردن حوثیهای یمن به پهپادهای پیشرفته ایران اشاره کرد .وی همچنین گفت رهبران ارشد القاعده که در ایران ساکن هستند بر شبکه جهانی این گروه نظارت می‌کنند و به شاخه‌های القاعده در زمینه استراتژی و رسانه راهنمایی ارائه می‌دهند.
وی گفت لغو تحریم‌های آمریکا علیه سپاه پاسداران، تشدید حملات این گروه نظامی علیه متحدان آمریکا و نیروهای آمریکایی در خاورمیانه را در پی خواهد داشت.
فضای سنا بیش از گذشته براین باور است که حکومت ایران پیشروی های ملموسی در زمینۀ اتمی انجام داده و مذاکرات وین برای احیای برجام بی حاصل بوده اند.
در این میان ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجۀ آمریکا نیز گفت این کشور همچنان سپاه پاسداران را یک گروه تروریستی می داند و از مجموع ١٠٧ تحریمی که دولت بایدن از ژانویه ٢٠٢١ تاکنون علیه جمهوری اسلامی ایران وضع کرده، ٨٦ تحریم سپاه پاسداران و وابستگان آن را نشانه گرفته‌اند.
به نظرناظران پنتاگون مخالف خروج سپاه از لیست تروریسم و تحریم است . و میان وزارت خارجه و دفاع این کشور در این زمینه و نحوه احیا برجام اختلاف نظر جدی وجود دارد.