بحران مالی و خطر ورشکستگی در سازمان تأمین اجتماعی

هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، از بدهی تامین اجتماعی به بانک‌ها به دلیل تامین کسری حقوق پرداختی خبر داد و ان را در حال حاضر بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت که به نظر می رسد تا پایان خرداد سال آینده این بدهی به بیش از ۱۳۵ هزار میلیارد تومان برسد.
وی همچنین از تعویق هفت ماهه در پرداخت‌های تامین اجتماعی به مراکز درمانی خبر داد و پیش‌بینی کرد که این سازمان سال آینده برای تامین منابع خود ماهانه با ۱۱ هزار میلیارد تومان کسری بودجه روبه‌رو شود.وی همچنین از کسری منابع سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت حقوق و دستمزد در سال ۱۴۰۱ خبر داد و از کمیسیون تلفیق مجلس خواست به این موضوع به طور ویژه توجه کند. وی گفت سازمان تامین اجتماعی امسال بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان بابت حقوق مستمری‌بگیران و بازنشستگان می‌پردازد و ماهانه بین پنج تا شش هزار میلیارد تومان کسری نقدینگی برای پرداخت حقوق دارد.
هادی ابوی با بیان این که سازمان تأمین اجتماعی با مشکلات عدیده‌ای مواجه است، پیشنهاد پرداخت دیون و بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی کرد و همچنین گفت که برای رفع این مشکلات در لایحه بودجه سال آینده ۱۵۰ هزار میلیارد تومان به صورت نقدی یا در قالب عرضه سهام و املاک به این سازمان اختصاص یابد.
این در حالیست که در ماه گذشته با گسترش تورم تعداد زیادی از بازنشستگان در شهرهای مختلف ایران بارها در اعتراض به وضعیت بد معیشتی خود تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند. و حکومت نتوانسته کاری برای انها انجام دهد و فقط انها را سرکوب کرده است .