چشم انداز آینده افغانستان با تسلط طالبان

به گزارش رویترز سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارش سال 2022 خود که روز پنجشنبه منتشر شد گفته است که تسلط طالبان بر افغانستان، بحران حقوق بشر و فاجعه انسانی در این کشور را تشدید کرده‌ است و دولت‌ها باید برای پایان دادن به نقض حقوق بشر، بر حکومت سرپرست طالبان فشار وارد کنند.
در این گزارش امده که در پنج ماه روی کار آمدن حکومت سرپرست طالبان، مهم‌ترین دست‌آورد‌ها و تلاش‌ها برای بازسازی این کشور، عقب مانده است.پاتریشیا گاسمن، معاون آسیایی دیده‌بان حقوق بشر و از نویسندگان گزارش گفته است که افغان‌ها میان دو انتخاب ظلم و گرسنه‌گی گیر کرده‌اند.به باور او، دولت‌ها باید کمک‌های بشردوستانه و خدمات اساسی، از جمله در زمینه صحت و آموزش را فراهم و نیز از اهرم‌های فشارشان بالای طالبان برای پایان دادن به نقض حقوق بشر در افغانستان استفاده کنند.در همین حال، این نهاد افزوده است که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، مکتب‌های متوسطه دخترانه بسته شد و کارمندان زن تا حد زیادی از وظایف‌شان برکنار شده‌اند.
در این گزارش گفته شده است که نیروهای طالبان بسیاری از اعضای سابق نیروهای امنیتی دولت افغانستان را کشته‌اند.
با این حال، تصریح شده است که مسدود شدن ذخایر ارزی افغانستان و از دست دادن کمک‌های خارجی، فروپاشی اقتصادی را تسریع کرد و میلیون‌ها افغان را در معرض خطر قحطی قرار داد.
افزون بر این، طبق گزارش این سازمان مقام‌های طالبان هم‌چنین محدودیت‌های گسترده‌ای را بر رسانه‌های افغانستان اعمال کرده‌اند و همراه با فرار بسیاری از خبرنگاران به خارج از کشور، نزدیک به هفتاد درصد از رسانه‌های افغانستان تعطیل شده‌اند.
این اظهارات مبنی بر نقض حقوق بشر در حالی مطرح شده است که طالبان همواره صحت این گونه گزارش‌ها را رد کرده‌اند و بر تأمین امنیت مقامات پیشین حکومتی و نیروهای پیشین امنیتی تأکید می‌کنند.