طالبان و رواداری در مورد شیعیان

به گزارش رسانه ها ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان در مراسمی که توسط هواداران حزب ملت به رهبری جعفری مهدوی با حضور مقام‌های طالبان در منطقه شیعه‌نشین غرب کابل برگزار شد گفت که امارت اسلامی به دنبال انتقام‌گیری ازهیچ کسی نیست. اووعده داد که برای مغاره‌نشین‌های هزاره در بامیان شهرک ساخته خواهد شد.او اظهار داشت که طالبان در پی انتقام‌گیری از هیچ‌کس نیست و شبه نظامیان این گروه تلاش دارند تا به عزت مردم افغانستان آسیب نرسد.وی افزود کنترل عفو عمومی کار ساده‌ای نبود؛ چون نیروهای ما جوانان بودند و شاید قصد انتقام‌گیری داشتند، اما ما این وضعیت را به‌خوبی کنترول کردیم.وی گفت افغانستان در یک فصل جدید قرار دارد که نیازمند همکاری و همدلی ملت ما است.
سخنگوی طالبان در ادامه افزود جهاد علیه اشغال به پایان رسید، جهاد آبادانی کشور را آغاز می‌کنیم. ما در پی آغاز پروژه‌های بزرگ انکشافی هستیم.
سخنگوی طالبان در سخنرانی خود همچنین اعلام کرد که مدارس دخترانه و دانشگاه‌ها در سال آینده بر اساس معیارهای اسلامی باز خواهند شد.
او گفت خواهران ما مطمیین باشند که مکاتب شان آغاز می‌شود، امارت اسلامی در تلاش ساختن یک مکانیزم که مطابق اصول اسلامی و منافع ملی باشد، هست سپس تمام مکاتب و مراکز تعلیمی خواهران ما آغاز خواهد شددر این میان جعفر مهدوی؛ دبیر کل حزب ملت افغانستان در گردهمایی امروز خواستار آزادسازی پول‌های مسدودشده افغانستان شد.
او گفت پیام ما به جهان و ایالات متحده این است که دارای‌های مردم افغانستان را آزاد کنند و روابط دیپلوماتیک خود را با افغانستان تحکیم بخشند.مهدوی گفت امارت اسلامی بستر خوب را برای آغاز ‌پروژه‌های بزرگ اقتصادی فراهم کرد، مردم از زندگی آرام و آزاد برخوردار شدند.
و امارت اسلامی پلان‌های خوب و مهم را زیر دست گرفته که با تطبیق آن کشور ما بسوی رفاه، ترقی، رشد اقتصادی و پیشرفت‌های دیگر خوب سوق خواهد شد.
حزب ملت به رهبری مهدوی از معدود احزاب سیاسی شیعه است که از طالبان حمایت کرده‌است؛ تصمیمی که واکنش‌ها و انتقادهایی را نیز به همراه داشته‌است.زیرا دولت طالبان هیچ جایگاهی برای جریان‌های سیاسی به ویژه شیعیان هزاره در نظر گرفته نشده‌است و ترکیب دولت طالبان که یک دست اعضای این گروه است، واکنش‌های منفی گسترده‌ای را در پی داشته‌است. و به همین خاطر تاکنون هیچ کشوری دولت طالبان را به رسمیت نشناخته و کشورها و مجامع بین‌المللی بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید دارند.