ملاقات مبهم گروسی در تهران و تلاش های دیپلماتیک برای احیا برجام

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد و گفت آماده است تا با حسن نیت و همکاری نزدیک با جمهوری اسلامی ایران، مسائل فنی باقی مانده میان آژانس و ایران را در کوتاه‌ترین زمان ‌ممکن حل و فصل کند. نیز گفت آژانس باید در چارچوب وظایف فنی خود به همکاری با ایران ادامه دهد و از اتخاذ مواضع سیاسی اجتناب کند. این در حالیست که مصاحبه خبری مشترکی پس از این دیدار انجام نشد . و مصاحبه و کنفرانس خبری گروسی برای خبرنگاران که قرا ر بود پس از ازگشتش در وین برگزار شود لغو شد . این در حالیست که خبر گزاری بلو مبرگ از قول منابع خود مدعی شده که آژانس نتوانسته توافقی با ایران دست پیدا کند . در همین حال حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز سه شنبه در یک گفت وگوی تلفنی با همتای سوئیسی خود ایگنازیو کاسیس مسائل دوجانبه، گفت‌ وگوهای وین و برخی موضوعات منطقه‌ای را به بحث و تبادل نظر پرداختند عبداللهیان گفت که تهران برای رسیدن به یک توافق خوب جدی است، اما رفتار متناقض آمریکا یکی از موانع اصلی در مذاکرات است. و ایران به رفتار امریکا بی اعتماد است . وی گفت آمریکا از یکسو خود را علاقه مند به بازگشت به برجام می‌خواند و از سوی دیگر ظرف چند هفته گذشته در دو مرحله تحریم‌هایی را علیه اشخاص و شرکت‌های ایرانی وضع کرده‌، و این رفتار متناقض آمریکا یکی از موانع اصلی در مذاکرات است.امیرعبداللهیان افزود جمهوری اسلامی آمریکا را بر اساس رفتار مورد قضاوت قرار می‌دهد.
امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به تلاش برای رفع برخی مشکلات در زمینه گسترش فعالیت شرکت‌های سوئیسی در ایران، بر لزوم افزایش و رشد مناسبات و روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف از جمله علمی، آموزشی، کشاورزی، حمل و نقل، بهداشت و درمان و بانکی تأکید کرد.
وی همچنین در مورد یمن گفت جمهوری اسلامی ایران از هر تلاشی جهت رفع محاصره و پایان دادن به جنگ حمایت می‌کند.وی همچنین در مورد افغانستان گفت ایران هیات حاکمه سرپرستی کنونی افغانستان را به تشکیل دولتی فراگیر تشویق می‌کند، از وضعیت انسانی در این کشور در آستانه فصل سرما ابراز نگرانی کرده و تلاش بین‌المللی برای پاسخگویی به وضعیت انسانی در افغانستان و پناهجویان را خواستار شد.
ایگنازیو کاسیس نیز با اشاره به اهمیت روابط میان دو کشور، به ارائه توضیحاتی در خصوص وضعیت کانال تجاری دو کشور پرداخت و وی گفت که کشورش در خصوص لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان با جمهوری اسلامی ایران هم‌نظر است وی همچنین از تهران برای یافتن راهکار دیپلماتیک در افغانستان و همچنین میزبانی از پناهجویان، قدر دانی و بر همکاری برای انتقال کمک‌ها به افغانستان از طریق ایران اعلام آمادگی کرده است.
مشکل کنونی ایران در نوع راهبردش در مذاکرات احیا برجام است که نه حاضر به مذاکره مستقیم با امریکاست و نه حاضر است دیگر منازعاتش در منطقه با امریکا را بر روی میز بگذارد . و این در حالیست که تحریم جدید آمریکا بر خلاف سخنان عبداللهیان ربطی به مسایل هسته ای ایران ندارد وبه حملات نیروهای هوادار ایرانی به پایگاه امریکا در سوریه می باشد.