تحولات افغانستان، سازمان ملل و لغو تحریم‌ها، هشدار در مورد فاجعه گرسنگی و باز شدن دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا

ضمیر کابلوف؛ فرستاده ویژه رییس جمهوری روسیه در امور افغانستان روز دوشنبه در یک نشست خبری روسیه گفت: مقام‌های روسیه می‌گویند، سازمان ملل متحد آماده است تا تحریم های علیه طالبان را لغو کند.و این فقط یک بحث تکنیکی است.وی گفت ما آن را حل خواهیم کرد. فناوری مانعی برای ما نیست. نکته اصلی، همانطور که من می فهمم، با قضاوت از اظهارات نمایندگان سازمان ملل، آمادگی داخلی برای این کار وجود دارد.آقای کابلوف افزوده که روسیه برای طالبان در مسکو توضیح داده‌است اگر می‌خواهید ما به شما کمک کنیم، باید انتظارات جامعه جهانی و بالاتر از همه، خود مردم افغانستان را برآورده کنید”. به گفته انتظارت جامعه جهانی احترام به حقوق بشر و دولت فراگیر در افغانستان است.

همچنین به گزارش رویترز دیوید بیزلی مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا گفت: میلیون‌ها نفر در افغانستان با گرسنگی در زمستان و یا مهاجرت روبرو هستند؛ بیش از نیمی از مردم افغانستان با بحران غذایی فوری و حتمی روبرو هستند.وی افزود بحرانی که اکنون ما در افغانستان شاهد آن هستیم حتی با یمن و سوریه نیز قابل مقایسه نیست و بحران غذایی این کشور را تنها می‌توان با کنگو مقایسه کرد. او گفت: اگر نگوییم بحران غذایی در افغانستان بدترین نوع در جهان است باید بگوییم یکی از بدترین‌ها است و سیستم غذایی در این کشور در حال فروپاشی کامل است؛ ما اکنون در انتظار یک بحران هستیم و اگر زودتر اقدام نکنیم با یک فاجعه طرف خواهیم بود.برنامه جهانی غذا فاز سه و فاز چهار بحران غذایی را برای افغانستان در نظر گرفته و از جامعه جهانی خواسته در آستانه زمستان به مردم این کشور کمک کنند.
در این میان اتحادیه اروپا قصد دارد تا یک ماه دیگر نمایندگی دیپلماتیک خود را در کابل بازگشایی کند، زیرا این اتحادیه قصد دارد تعاملات محدود خود را با رژیم طالبان افزایش دهد.که این اقدام به این معنی است که دیپلمات های اتحادیه اروپا حدود دوازده هفته پس از ترک از کابل به این شهر باز می گردند، زیرا بروکسل به دنبال هماهنگی تلاش های صورت گرفته برای کمک رسانی و ادامه تخلیه شهروندان افغان است.هم چنین بخش دیپلماتیک اتحادیه اروپا قصد دارد به دیپلمات های کشورهای عضو هم امکان دهد در دفتر نمایندگی این اتحادیه در کابل مستقر شوند.این بازگشت برنامه ریزی شده نمایندگی دیپلماتیک اتحادیه اروپا در کابل در حالی صورت می گیرد که قدرت های جهانی تلاش می کنند درباره نحوه برخورد با رهبران جدید افغانستان راهی پیدا کنند.اتحادیه اروپا گفته است که به دنبال یک رویکرد دقیق در برابر طالبان است و در حالی می خواهد با دولت طالبان در تعامل باشد که از به رسمیت شناختن آن خودداری می کند.طالبان از این اقدام اتحادیه اروپا استقبال کرده است.