ملاقات معاون اتحادیه اروپا در تهران برای احیا مذاکرات هسته‌ای

انریکه مورا، قائم مقام مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا که به عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران عمل می‌کند‌، روز پنجشنبه در تهران با علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه ملاقات کرد وبا وی در مورد روابط دوجانبه، موضوعات منطقه‌ای از جمله تحولات در افغانستان و یمن و نیز مذاکرات برای لغو تحریم‌ها رایزنی کرد . انریکه مورا ضمن تشریح مسئولیت خود به عنوان هماهنگ کننده اتحادیه اروپا، بر آمادگی خود به منظور همکاری با جمهوری اسلامی و سایر طرف ها در جهت ادامه مذاکرات برای دستیابی به نتیجه ای که مورد پذیرش همه طرف ها باشد، تاکید کرد.
علی باقری نیز در این دیدار با تاکید بر این که ایران همواره ثابت کره که یک بازیگر مسوول در عرصه بین‌المللی است، در حالی که رفتار طرف مقابل نشان می‌دهد که با مسوولیت پذیری فاصله معناداری دارد، گفت هر طرف که مسوولیت پذیری بیشتری از خود نشان دهد، به میز مذاکره نزدیکتر است.باقری افزود ایران برای مذاکرات جدی که نتیجه آن توافق عملی و نه توافق کاغذی باشد، همواره آماده است. وی بااشاره به این موضوع که تردید جدی در مورد اراده واقعی آمریکا برای انجام تعهداتش وجود دارد، از بی عملی طرف های اروپایی در اجرای تعهدات خود ذیل برجام انتقاد نموده و بر ضرورت مسؤولیت پذیری آنها تاکید کرد.
در پایان مقرر گردید رایزنی های دو طرف در خصوص موضوعات مورد علاقه طرفین در روزهای آینده در بروکسل ادامه یابد
ناظران اروپایی معتقدند که سفر این بار هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات احیای برجام به تهران، مانند همیشه نخواهد بود. و این در شرایطی است که دولت ابراهیم رئیسی تاکنون تاریخ مشخصی برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام اعلام نکرده است و با ادامه فعالیت‌های هسته‌ای، صبر آمریکا و اروپا را به چالش کشیده است.دیپلمات‌های بریتانیا، آلمان، و فرانسه گفته‌اند که سفر مورا در زمان مهمی انجام می‌گیرد. به گزارش رویترز، آنها گفته‌‌اند که وضعیت پرونده هسته‌ای ایران از زمان توقف گفت‌و‌گوها بدتر شده و ایران سرعت غنی‌سازی و میزان غنای اورانیوم غنی‌سازی شده را افزایش داده است که این می‌تواند مسیری برای رسیدن به بمب هسته‌ای باشد.این دیپلمات‌ها گفته‌‌‌اند که به همین دلایل آنها سفر مورا را سفری معمولی نمی‌دانند، بلکه آن را به منزله یک سفر تعیین‌کننده در این بحران می‌بینند.
سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز گفته است که دولت ابراهیم رئیسی از طریق اظهارات و اقداماتش درباره نیت خود برای بازگشت به برجام شک و تردید ایجاد کرده است.