پوتین و چالشهای پیش رو

به گزارش رویترز ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه چهارشنبه در مصاحبه با شبکه سی.ان.بی.سی در مسکو درباره مسایل جهانی و روسیه و انتخابات روسیه سخن گفت پوتین در این مصاحبه تهدید کرد که دلار امریکا را به عنوان ابزرار پرداخت کنار خواهد گذاشت وگفت دلار موقعیت خود را به عنوان ارز ذخیره جهان تضعیف می‌کند. حجم تسویه حساب‌ها به دلار در حال کاهش است و حجم ذخایر شخصی کشورهای جهان به دلار هم کاهش می‌یابد. اما ما علاقه‌ای به توقف کامل پرداخت‌ها به دلار نداریم و فعلا به مثلاً پرداخت منابع انرژی به دلار و عمدتا برای نفت، راضی هستیم. اما اگر سیاست مقامات آمریکایی همانطور که قبلاً اشاره کردم ادامه یابد، ما مجبور نیستیم کاری انجام دهیم، ایالات متحده خود اعتماد به دلار را تضعیف می‌کند.
وی افزود وقتی ایالات متحده از دلار آمریکا به عنوان ابزار تحریم استفاده می‌کند، مرتکب اشتباه بزرگی شده و به خود آسیب می‌رساند.
وی همچنین گفت ایجاد بلوک‌هایی نظامی از جمله مورد ذکر شده بین ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا، بی‌شک ثبات منطقه را تضعیف می‌کند، زیرا از نظر من دوست بودن با یکدیگر خوب است، اما دوستی علیه کسی بد است. این باعث تضعیف ثباتی می‌شود که ما درباره آن صحبت می‌کنیم و به آن اهمیت می‌دهیم.وی دربرابر پرسشی درباره الکسی ناوالنی، چهره محبوس اپوزیسیون روسیه گفت که کشورش قرار نیست کسی را تحت شرایط انحصاری قرار دهد، از جمله کسانی که قانون را نقض کرده‌اند و در پشت فعالیت‌های سیاسی پنهان شده‌اند.و او زندان است.علاوه بر ناوالنی کسان دیگری هم هستند که قوانین روسیه را نقض کرده‌اند. و ما قرار نیست کسی، از جمله کسانی را که در پشت فعالیت‌های سیاسی پنهان شده‌اند، در شرایط خاص قرار دهیم.
وی افزود که کشورش از انرژی به عنوان سلاح علیه اروپا استفاده نمی‌کند و اینکه روسیه آمادگی دارد تا به این منطقه که بحران انرژی آن ادامه دارد، کمک کند. و گفت ما از هیچگونه تسلیحاتی استفاده نمی‌کنیم. حتی در سخت‌ترین دوران جنگ سرد، روسیه عموما تعهدات قراردادی خود و تامین گاز به اروپا را انجام داده است وی در مورد نامزدیش برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ روسیه گفت: نه، من ترجیح می‌دهم از پاسخ به چنین سوالاتی اجتناب کنم، این پاسخ همیشگی من است. زمان زیادی تا انتخابات آینده باقی مانده است. گمانه‌زنی‌ها درباره این موضوع اوضاع را بی‌ثبات می‌کند. اوضاع باید آرام و پایدار باشد تا همه نهادهای دولتی با اطمینان کار کنند و با آرامش به آینده نگاه کنند. بله، قانون اساسی به من اجازه می‌دهد این کار را انجام دهم و برای دوره بعدی نامزد شوم، اما هنوز هیچ تصمیمی در این مورد گرفته نشده است.