تحولات افغانستان مصاحبه ملا عبدالغنی برادر پس از غیبت و بحران بانکی

به گزارش رسانه ها ملا عبدالغنی برادر٬ معاون حکومت طالبان پس از چند روز غیبت در مصاحبۀ با تلویزیون ملی افغانستان گفت که درسفر بوده و به رسانه‌ها دسترسی نداشت و از سفر وزیر خارجه قطر اطلاعی نداشته است .وی همچنین اختلافات درونی طالبان را شدیداً رد کرد. اما ملا برادر نگفت که او در این مدت به کجا سفر کرده بود.وی گفت رسانه‌ها از اختلافات داخلی خبر می‌دهند هیچ حقیقت ندارد. ما در میان برادران گروه خود شفقت و ترحم داریم، حتی در میان یک خانواده هم این گونه شفقت و ترحم وجود نخواهد داشت.
پیش از این گزارش‌ها خبر دادند که ملا برادر به دلیل اختلافات بر سر رهبری طالبان در یک درگیری در میان طالبان زخمی شده و در رسانه‌های اجتماعی حتی خبر درگذشت مطرح شد.این شک و تردید پس از آن به میان آمد که یک‌شنبه گذشته در جریان سفر وزیر خارجه قطر به کابل، ملا برادر در نشست ارگ دیده نشد. گفته میشود وی در قندهار است و کابل توسط گروه حقانی اداره میشود .
در این میان بانک مرکزی افغانستان که در کنترل طالبان است، روز چهارشنبه از توقیف حدود دوازده میلیون و ۴۰۰ هزار دلار پول نقد و طلا از مقام‌های دولتی سابق از جمله متعلق به امرالله صالح، معاون رئیس جمهوری سابق افغانستان خبر داد.به گزارش رویترز، بانک مرکزی افغانستان در بیانیه‌ای گفت، این پول و طلاها در منازل مقام‌ها سابق دولتی نگهداری می‌شدند و علت این امر هنوز مشخص نیست.
موقعیت مکانی امرالله صالح مشخص نیست. او وعده داده است مقابل طالبان که ماه گذشته قدرت را به دست گرفت، مقاومت کند و طی روزهای گذشته یک عضو خانواده او که به گفته طالبان برادر او به نام روح‌الله عزیزی را اعدام کرده است.
در یک بیانیه جداگانه، بانک مرکزی افغانستان از افغان‌ها خواست تا از پول افغانی استفاده کنند. این درخواست در بحبوحه رشد نگرانی‌هایی مطرح می‌شود مبنی بر اینکه بانک‌ها و شرکت‌های این کشور با کمبود نقدینگی به ویژه دلار که به شدت مورد استفاده است، مواجه شوند.
دو بانکدار افغان می‌گویند، بانک مرکزی افغانستان در اقدامی که نشان‌دهنده تلاش طالبان برای هدایت مجدد دارایی‌های متعلق به مقام‌های دولتی سابق است، طی روزهای گذشته بخشنامه‌ای به بانک‌های محلی داد و از آنها خواست تا حساب افراد سیاسی مرتبط با دولت قبلی را مسدود کنند