فرانسه و شکار رهبر داعش در صحرای بزرگ افریقا

به گزارش رویترز امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت عدنان ابو ولید صحراوی از سوی نیروهای فرانسوی از پا درآمد.وی رهبر گروه داعش در صحرای بزرگ آفریقا بود که به دلیل حملات مرگبار به سربازان آمریکایی و امدادگران خارجی تحت تعقیب بود، داعش در صحرای بزرگ آفریقا مسئول اغلب حملات در مالی، نیجر، بورکینافاسو است.
ماکرون بدون اشاره به مکان یا جزئیات عملیات گفت این یک موفقیت بزرگ دیگر در مبارزه ما با گروه‌های تروریستی در ساحل است.گروه داعش تاکنون واکنشی به این موضوع نشان نداده است.صحراوی پشت کشتار امدادگران فرانسوی در سال 2020 بود و همچنین به دلیل حملات مرگبار سال 2017به نیروهای آمریکایی در نیجر تحت تعقیب ایالات متحده بود.ایالات متحده آمریکا جایزه پنج میلیون دلاری را برای اطلاع از محل نگهداری صحراوی که در نیجر عامل کشته شدن چهار نیروی ویژه آمریکایی و چهار سرباز نیجر بود تعیین کرده بود.
صحراوی پیش از این عضو گروه القاعده در مغرب اسلامی بود. وی همچنین رهبر موجائو یک گروه اسلام‌گرای مالایی بود که در سال 2012مسئولیت ربودن امدادگران اسپانیایی در الجزایر و گروهی از دیپلمات‌های الجزایری در مالی را برعهده داشت.ارتش فرانسه از زمان شروع مداخله نظامی خود در مالی در سال 2013چندین نفر از اعضای بلند پایه داعش ساحل را هدف قرار داده بود و برخی از رهبران آن‌ها را کشته است.
در ماه ژوئن سال جاری، ماکرون پس از بیش از هشت سال حضور نظامی در منطقه وسیع از ساحل آفریقا برای تمرکز بر عملیات ضد تروریسم و حمایت از نیروهای محلی اعلام کرد که بخش زیادی از نیروهای خود در این منطقه را کاهش می‌دهد.شمال مالی در سال ۲۰۱۲ تحت کنترل اسلامگرایان افراطی قرار گرفت تا اینکه با مداخله نظامی فرانسه در سال ۲۰۱۳ از شهرها بیرون رانده شدند.
مالی کشوری فقیر و محصور در خشکی است که حداقل بیست گروه قومی در آن زندگی می‌کنند. این کشور همچنان به مبارزه با حملات گروه‌های افراطی و خشونت‌های جمعی که اغلب به کشورهای همسایه سرایت می‌کند، ادامه می‌دهد.