بحرانی جدید در روابط آژانس هسته‌ای و جمهوری اسلامی

به گزارش رویترز روز سه‌شنبه در گزارشی اعلام کرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رفتار جمهوری اسلامی با بازرسان زن آژانس را را نامناسب خوانده وامریکا نیز چنین رفتاری را مصداق آزارجنسی خوانده و آن را غیرقابل قبول دانسته است.
در نخستین مورد که در ماه جولای امسال در تاسیسات نطنز روی داد، یکی از بازرسان زن آژانس مورد تفتیش بدنی و بازرسی غیرضروری و نامناسب از سوی بازرس مرد قرار گرفت.
به گزارش رویترز، جزئیات این مورد و تعداد مواردی که چنین حوادثی که از آن زمان تاکنون روی داده، روشن نیست. آٰژانس هم که مشخصات و جنسیت بازرسان را محرمانه نگه می‌دارد، حاضر به ارائه جزئیات زیادی نشده است.آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای گفت در ماه های اخیر برخی حوادث مربوط به بازرسی‌‌های امنیتی بازرسان آژانس در یکی از تأسیسات ایران رخ داده است. وآژانس بی‌درنگ و قاطعانه این موضوع را با ایران مطرح کرده و به طور مشخص و بدون هرگونه ابهام بگوید این‌گونه حوادث امنیتی مرتبط با کارکنان آژانس غیرقابل قبول است و دیگر نباید تکرار شود.بر اساس این گزارش،‌ آژانس می‌گوید ایران پس از این قضایا در مورد اقدامات امنیتی تشدید شده توضیحاتی داده و در پی این گفت‌وگوی ایران و آژانس، مورد دیگری گزارش نشده است.
به گزارش رویترز، ایالات متحده در نشست این هفته شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با ارائه متنی به دیگر کشورهای حاضر در این جلسه، از ادامه آزار و اذیت ناشایست بازرسان آژانس توسط مقامات امنیتی ایران در تأسیسات هسته‌ای خبر داد که رویترز می‌گوید نسخه‌ای از این متن را مشاهده کرده است. قبلا هم یک بازرس زن آژانس از سوی ایران بخاطر رفتار نامناسب و تلاش برای کسب اطلاعات غیر مجاز از ایران اخراج شده بود . کاظم غریب آبادی نماینده ایران در آژانس درو اکنش به این موضوع گفت اقدامات امنیتی در تأسیسات هسته ای ایران، به طور منطقی و معقولی تشدید و محکم شدند.وی افزود ازرسان آژانس نیز به تدریج خود را با قواعد و مقررات جدید وفق داده اند.