پوتین، آخرین دیدار با بشار اسد و لغو دیدار با رییسی

به گزارش خبرگزاری رویترز پوتین رییس جمهور68 ساله روسیه به قرنطینه رفته است. ودر نتیجه دیدار وی در سمینار آتی در تاجیکستان با رییسی ، رییس جمهور ایران ملغی شد . به گزارش کاخ کرملین این اقدام احتیاطی پس از آن صورت گرفته که چندین نفر از اطرافیان وی مبتلا به ویروس کورونا شدند. کرملین گفته است که پوتین کاملا سلامت است و این بیماری را ندارد.پوتین، که قرار بود این هفته به تاجیکستان برود این سفر را انجام نمی‌دهد. قرار بود در تاجیکستان اجلاسی منطقه‌ای با تمرکز روی مسائل افغانستان برگزار شود. طبق این گزارش در عوض او به صورت ویدیویی در این نشست شرکت می‌کند. قرار بود ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، قرار بود در نشست تاجیکستان با پوتین دیدار کند.در همین حال، دفتر ریاست جمهوری ایران می‌گوید که ابراهیم رئیسی و ولادیمیر پوتین روز سه شنبه و بعد از به قرنطینه رفتن پوتین با او تلفنی صحبت کردند. ، رئیس جمهوری ایران گفته است که مسکو و تهران در زمینه تولید واکسن مشترک کروناتداوم همکاری خواهند داشت. این مهمترین دیدار رییسی پس از به قدرت رسیدنش به شمار میرفت . هر چند پوتین بجز خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی چندان مقامات دیگر جمهوری اسلامی را مهم نمیشمرد سال گذشته هم تلاش قالیباف برای ملاقات با وی در مسکو به جایی نرسید . این در حالیست که پوتین رییس جمهور روسیه و قبل از رفتن به قرنطینه با بشار اسد رییس جمهور سوریه ملاقات و گفتگو کرد
.در این دیدار پوتین از حضور نیروهای خارجی در سوریه که بدون برنامه سازمان ملل به آنجا رفته‌اند، انتقاد کرد و آن را مانعی برای تثبیت سوریه خواند. به نوشته رویترز، اظهارات پوتین اشاره‌ای تلویحی به حضور ترکیه و امریکاست .
اسد از پوتین بابت کمک‌های انسانی و جلوگیری از گسترش تروریسم تشکر کرده است.نیروهای ترکیه در شمال و شمال غرب کشور که آخرین سنگر نیروهای مخالف اسد به شمار می‌رود حضور دارند و نیروهای آمریکایی نیز در مناطق شرق و شمال شرق که تحت کنترل‌ کردهای سوری است، حضور دارند.