دفاع وزیر خارجه آمریکا از برنامه خروج از افغانستان

به گزارش رویترز،آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در دومین روز حضور در کنگره آمریکا روز سه‌شنبه در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا حضور یافت و از سیاست خروج امریکا از افغانستان دفاع کرد ابتدا سناتور باب منندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنا در سخنانی گفت خودمان را گول نزنیم. چیزی به نام طالبان اصلاح شده وجود ندارد. نگاه کنید با خبرنگاران و زنان چه می کنند؛ با هزاره ها هم. ببینید انتخاب شان برای وزارت کشور کیست.
وی افزود طالبان باید با گروه های تروریستی قطع ارتباط کند، حقوق بشر را رعایت کند، و به تعهدات خود پایبند باشد.رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنا گفت برنامه خروج آمریکا از افغانستان با اشکالاتی همراه بود، و فروپاشی سریع دولت افغانستان و ارتش افغانستان سوال برانگیز است.
همچنین سناتور جیم ریش، عضو ارشد جمهوریخواه در کمیته روابط خارجی سنا با انتقاد از دولت بایدن در نحوه خروج از افغانستان گفت که این درست نیست که این وضعیت به دولت قبل نسبت داده شود. وی همچنین درباره وضعیت افغانستان گفت طالبان راه را برای زنان و دختران افغانستان مسدود کرد و هزاران نفر مجبور شدند افغانستان را ترک کنند.وی گفت تخلیه نیروها از افغانستان در بدترین شرایط قابل تصور، کاری فوق العاده بود. سربازان ما جان خود را فدا کردند تا زندگی دیگران ادامه پیدا کند.وی افزود امریکا مدت ها پیش به اهداف خود در افغانستان رسید. اسامه بن لادن کشته شد و القاعده به شدت تضعیف شد. و مدرکی وجود ندارد که با ادامه حضور نیروهای آمریکا در افغانستان، دولت آن کشور مستحکم تر می شد و می توانست پا بر جا بماند. بلینکن در پاسخ گفت عملیات دیپلماتیک وزارت خارجه امریکا از کابل به دوحه انتقال پیدا کرده است و ما به تلاش ها و اقدامات خود برای خروج امن آمریکاییان از افغانستان ادامه می دهیم. وی همچنین به طراحی خروج امریکا در دولت ترامپ اشاره کرد و گفت دولت بایدن میراث دار نقشه دولت ترامپ برای خروج از افغانستان بوده است .
آقای بلینکن روز دوشنبه نیز در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان حضور یافته بود.