تهدید بریتانیا، آمریکا و اسراییل علیه ایران در مورد حمله به کشتی اسراییلی

به گزارش رویترز وزرای مرتبط در دولت انگلیس روز یکشنبه در جلسه‌ای اضطراری در مورد نحوه پاسخ دادن به حمله به نفتکش مرسراستریت از سوی ایران که یک تبعه بریتانیایی در اثر ان حمله کشته شده است به تبادل نظر بپردازند. ودر نهایت پس از جلسه بریتانیا ایران رامتهم شناخت .دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه ای با اشاره به اینکه این حمله عامدانه، حساب‌شده، و نقض آشکار قوانین بین‌المللی از سوی ایران است گفت بریتانیا در ارتباط با پاسخی هماهنگ به این حمله غیرقابل‌قبول، در حال همکاری با شرکای بین‌المللی‌مان است . آمریکا نیز روز یکشنبه تهدید کرده پاسخ این حمله را خواهد داد. تونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، بعد از ظهر یکشنبه به دنبال همتای بریتانیایی خود، با صدور بیانیه‌ای حمله به کشتی مرسر استریت را به شدت محکوم کرد.بلینکن گفت با بررسی اطلاعات موجود، مطمئن هستیم ایران این حمله را انجام داده است که منجر به کشتن دو انسان بی‌گناه شد. وی گفته است این حمله با استفاده از پهپادهای انفجاری یک‌طرفه صورت گرفته است. او جمهوری اسلامی را متهم به استفاده فزاینده از این جنگ‌افزار در سراسر منطقه کرده است.
آنتونی بلینکن افزوداین حمله که دنباله‌رو الگویی از حملات و سایر رفتارهای خصمانه است، هیچ توجیهی ندارد. این اقدامات آزادی کشتیرانی در این آب‌راه حیاتی، دریانوردی و تجارت بین‌المللی، و نیز جان افراد حاضر در کشتی‌ها را در مخاطره قرار می‌دهند
وی افزود با شرکایمان درباره گام‌های بعدی در حال همکاری هستیم و با دولت‌های منطقه و فراتر از آن درباره پاسخی مناسب که در راه است در حال مشورت هستیم
صبح روز یکشنبه، نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل نیز در جلسه هفتگی کابینه خود به طور مستقیم ایران را مسئول حمله پهپادی به نفت‌کش مرسر استریت دانست. ویبا توصیف این حمله به عنوان اقدام دزدی دریایی تهدید کرد اسرائیل می‌داند چگونه پیامش را به روش خودش به ایران منتقل کند. وی گفت قصاب تهران که مقصودش رییسی است کار خو د با حمله به کشتی اسراییلی آغاز کرده است .
روز شنبه همچنین فرماندهی مرکزی ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد ناو هواپیمابر یواس‌اس رونالد ریگان نفت‌کش مرسر استریت را اسکورت می‌کند.
حمله به نفت‌کش مرسر استریت روز پنجشنبه در آبهای آزاد و در شمال دریای عرب صورت گرفت، نخستین حمله مرگبار به یک کشتی تجاری در منطقه است. اگرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است، جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی‌اش در منطقه بارها از پهپادهای انتحاری در حملات خود استفاده کرده‌اند.
تهران دست داشتن در حمله به نفتکش مرسر استریت را رد کرده است.