روحانی و ادعای موفقیت اقتصادی و مبارزه با کرونا

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز سه شنبه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در واکنش به گزارش رئیس کل بانک مرکزی به عنوان رئیس دوره‌ای گروه ۲۴ در خصوص اثرات شدید اقتصادی کرونا بر اقشار کم‌درآمد جامعه و ایجاد فقر و بیکاری و نیز مشکلات جدی کشورهای عضو در تامین واکسن مورد نیاز، عملکرد جمهوری اسلامی را در مقایسه با دیگر کشورها در مقابله با کرونا مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت در مقایسه با رشد منفی تولید در اکثر کشورهای جهان، عملکرد جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته در مدیریت آثار کرونا ممتاز ارزیابی شده است. وی همچنین به مثبت شدن نرخ رشد تولید علیرغم فشارهای مضاعف تحریمی اشاره شد و اظهار داشت این عملکرد در مقایسه با دیگر کشورها نه تنها مثبت که ممتاز بوده است
این در حالیست که برخلاف صحبت روحانی هم سرمایه گذاری در اقتصاد ایران نرخ منفی داشته و هم میزان اشتغال کاهش یافته است .
حسن روحانی در این جلسه حمایت از معیشت مردم را اولویت دولت تدبیر و امید دانست و گفت دولت برای حمایت از معیشت مردم، در سال ۱۳۹۹ طرح‌های حمایتی مختلفی را اجرا کرده است. وی همچنین اظهار داشت در بودجه سال ۱۴۰۰ هم منابع قابل توجهی برای این کار اختصاص پیدا کرده است.
روحانی اظهار داشت دولت در راستای حمایت از شرایط سخت مردم برای گروه‌های آسیب‌پذیر بسته معیشتی تهیه کرده است. وی به افراد آسیب‌پذیر اقتصادی اطمینان خاطر داد دولت هیچوقت آنها را فراموش نکرده و نخواهد کرد.
روحانی بر ضرورت تسریع در تامین واکسن مورد نیاز تاکید کرد و بر ضرورت حمایت از شرکت‌های داخلی برای ساخت واکسن کرونا با وجود همه فشارها و تحریم‌ها در این حوزه تاکید کرد.
رئیس جمهوری بر ضرورت اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف درمورد تامین واکسن و روند واکسیناسیون گروه‌های هدف براساس اولویت‌های تعیین‌شده در سند ملی واکسیناسیون اشاره کرد و اظهار داشت همه‌ی اقدامات در زمینه واکسن کرونا از لحظه ورود تا تزریق به افراد، باید به صورت آنلاین و کاملا شفاف باید اطلاع‌رسانی شود تا هیچ تردید و ابهامی در افکار عمومی باقی نماند.
موضوع واکسن در روزهای اخیر به چالشی‌ترین موضوع در انتقاد از کارامدی دولت حسن روحانی تبدیل شده است و‌ در حالی که بسیاری از کشورها واکسیناسیون عمومی مردم در تمام گروه‌های سنی را اغاز کرده‌اند، جمهوری اسلامی هنوز حتی وارد فاز یک برنامه‌ریزی برای تزریق واکسن هم‌نشده است