دستگیری ده مقام در رابطه با پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی

غلام عباس ترکی دادستان نظامی سابق تهران در سخنانی در مراسم تودیع خود برای نخستین بار مدعی شد که برای ده نفر از مسئولان در رابطه با پرونده ساقط کردن هواپیمای اوکراینی کیفرخواست صادر شده است. وی جزییات بیشتری در مورد این موضوع ارایه نکرد . چنین سخنی به معنای قبول خطای جدی توسط دست اندرکاران حکومتی در ایران محسوب میشود .
این در حالیست که در گزارش منتشر شده از سوی سازمان هواپیماییی جمهوری اسلامی تنظیم اشتباه و خطای اپراتور رادار به عنوان دلایل این حادثه بیان شده‌اند.
فرمانده سپاه پاسدارن مسئولیت ساقط کردن هواپیمای اوکراینی را برعهده گرفته است . دولت روحانی نیز در همان زمان اعلام کرد که این حادثه رااشتباهی فاجعه‌بار میداند که در زمان آماده‌باش حداکثری این نیروها بعد از ترور سردار سلیمانی وحمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین الاسد اتفاق افتاده است.
اکثر خانواده قربانیان این سوانح بعد از انتشار گزارش حادثه در ماه قبل ضمن اعتراض به تحقیقات منتشره معتقد بودند که وقتی دادگاه علنی متهمان که حتی اسمشان نیز مطرح نشده برگزار نشود . انگشت اتهام به سمت سپاه است که برای جلوگیری از حمله احتمالی امریکا هواپیمای مسافر بری را نشانه گرفته است .