هشدار مرگبار برای شیوع کرونا و سردرگمی مقامات ایرانی

از امروز تمامی مراکز استانها در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفتند.
بنظر میرسد که سرعت افرایش بستری در خیز سراسری چهارم به مراتب شدیدتر از خیزهای قبلی است.این در حالیست که مقامات مسئول در این میان کاملا دچار سردر گمی هستند .
نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هشدار نسبت به افزایش موارد مثبت کرونا در کشور، گفت: با یکی از سهمگین ‌ترین امواج کرونا مواجه هستیم. نظام سلامت ایام پرچالشی را پیش رو دارد. وی افزوداین موج را بسیار سهمگین تر از چیزی می بینم که برخی دوستان می بینند.وی گفت ما سه پیک کرونا را مدیریت کردیم و کادر بهداشت و درمان حتی یک روز استراحت نکردند وی افزودپیش از عید به روسای دانشگاه‌ های علوم پزشکی از طریق ویدئوکنفرانس تأکید کردم که تلاش زیادی را برای کنترل کرونای انگلیسی داشته باشند و همه آماده باش بودند اما متأسفانه در مورد کنترل سفرها کسی به حرف من گوش نداد و امروز با گرفتاری بسیار سنگینی مواجه هستیم.وی گفت می‌ توانستیم به این مرحله نرسیم؛ اتفاقی که در خوزستان افتاد به ما نشان داد که مدیریت این ویروس، کار بسیار سخت و مشکلی است و سختی هایی که کادر بهداشت و درمان در کنترل مسائل خوزستان متحمل شدند از تلاش‌ های ۱۲ماهه برای کل کشور سخت ‌تر و سنگین ‌تر بود و در واقع اگر همزمان سه موج مانند خوزستان به ما تحمیل می ‌شد، نظام سلامت فرو می ‌ریخت. این در حالیست . نباید اجازه داد افسار از دست ما رها شده و مرگ و میرها افزایش یابد. امروزه مهار اژدهای کووید ۱۹ چموش سرکش از دست ما رها شده و مشخص نیست چه زمانی مرگ سه رقمی را کاهش دهیم. در حال حاضر در شرایط بسیار سنگین و دشوار قرار داریم. این در حالیست که منتقدان گفته اند نمکی اگر اختیاری ندارد و کسی به توصییه هایش گوش نمی دهد چرا استعفا نمی دهد . برخی نیز معتقدند او با چاپلوسی هایی که برای رهبر انجام میدهد میخواهد برای خود در دور ریاست جمهوری اینده مقام اجرایی دیگری دست و پاکند .
در این میان مینو محرز، عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا گفت وضعیت تهران از حالت قرمز هم گذشته است. تنها راه‌حل فوری، تعطیلی موقت تهران و آغاز واکسیناسیون عمومی است.وی گفت باید تهران ۵تا ۷روز تعطیل شود. تمام مکان‌های تجمعی باید تعطیل شود، همه باید در خانه بمانند تا بتوان جلوی شیوع بیشتر را گرفت .پیش‌بینی ما وقوع یک فاجعه برای تهران است. در غیر این‌ صورت، باید منتظر فوت حداقل 20 هزار نفر از هم میهنان و آمار روزانه فوت بالای ششصد نفر باشیم.همچنین پیام‌طبرسی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز گفت معمولا این راهکارها برای پیش از ورود به کروناست، اما شاید تعطیلی موقت، فشار را از کادر درمان کم کند
علی تاجرنیا، معاون سازمان نظام پزشکی نیز گفت ما از مدت‌ها قبل نگرانی خود را اعلام کرده‌ایم، باید به مجموعه دولت برای واردات واکسن، فشار بیشتری وارد شود، دولت باید عزم خود را برای واردات واکسن جزم کند و به روند تولیدات داخلی سرعت بخشد.
سردر گمی حکومت کنندگان باعث شده که نتوانند در این فضا دستور العمل روشنی برای مقابله با وضعییت جدید داشته باشند